Ježek v kleci - Film a seriál Záhada hlavolamu

 

 vydáno 15.11.2009, autor článku: Radek Micopulos

 

První filmové zpracování románů Rychlých šípů vzniklo již v 60.letech jako seriál Záhada hlavolamu. Jednalo se o devítidílný seriál, který zrežíroval pan Hynek Bočan. Jeho premiéra proběhla od 24.12.1969 do 1.1.1970 a na Slovensku byl poprvé vysílán v březnu 1970. Přestože lidé zájem o seriál měli, tak byla další repríza až po revoluci v roce 1989. Vedení televize říkalo, že seriál je ve špatném technickém stavu, což nebyla pravda. Problém byl v tom, že v seriálu hráli herci, kteří na obrazovku v té době nesměli. V současnosti je seriál opět reprizován a tak se v něm můžete opět setkat se známým a legendárním hlavolamem.

 

 

Rychlé šípy a Širokko s Ježkem

 

Ježek v kleci, který se v seriálu objevuje je asi nejpovedenější filmovou rekvizitou tohoto hlavolamu. Ježek má 10 špičatých ostnů a je rozšroubovatelný. Klec má 5 otvorů v plném materiálu, z nichž je jeden nejširší. Tento hlavolam vyrobil zámečník Filmového studia Barrandov pan Bednář. V té době se jednalo o nejdokonalejší provedení hlavolamu, protože se nejvíce podobalo originálu podle kresby dr. J. Fischera, který ilustroval mimo jiné obálku Mladého hlasatele, kde se poprvé Ježek oficiálně objevil.

 

 

seriálový hlavolam z roku 1969

 

Jednalo se o první vydání románových příběhů Rychlých šípů, Záhada hlavolamu z 30.8.1940. Zde byl jasně znázorněn trubkový tvar tohoto hlavolamu. Pan Bednář pro seriál navrhl také létající kolo Jana Tleskače. Mnoho nadšenců se pokusilo udělat kopii toho Ježka a my vám nyní můžeme ukázat jednu z nejpovedenějších, kterou vyrobil pan Vladimír Chmelař.

 

 

kopie seriálového Ježka od pana Chmelaře

 

Majitel údajného originálu má tohoto Ježka v kleci již několik desítek let doma. Je kovový a zvláštní je zejména tím, že byl jedním z několika hlavolamů, které se používaly při natáčení seriálu Záhada hlavolamu v roce 1969! V době natáčení seriálu bylo majiteli tohoto Ježka 12 let a dostal jej od tety, která pracovala na Barrandově ve filmovém studiu. Hlavolamů nebylo vyrobeno více než 5 kusů. Rozměry hlavolamu jsou 39 x 77 mm.

 

 

jeden z údajných originálů seriálového Ježka

 

21.3.2015 byl objeven další z Bednářových prototypů Ježka v kleci, který sloužil jako přímý předchůdce toho, co hrál v seriálu Záhada hlavolamu z roku 1969. Tvarově (s malými detaily) i materiálově se shoduje s tím seriálovým - ty rozdíly vznikly proto jak se postupně zkoušela nejlepší varianta. Zajímavostí jsou ostny, které jsou šroubovací, aby se daly různě přehazovat při zkoušení průchodnosti ježka z klece.

 

 

další z údajných originálů seriálového Ježka

 

V roce 1993 byl natočen film Záhada hlavolamu s podtitulem „Rychlé šípy opět ožívají“. Scénář napsal Petr Kotek a Ivan Arsenjev. Ve filmu se objevuje zcela odlišný hlavolam, než jaký byl k vidění v seriálu. Klec už není trubkového typu, ale tyčkového a stejně tak Ježek má místo 10 špičatých, ostnů 6 tupých. Klec má 4 otvory mezi tyčkami a výrazně velké otvory v obou víčkách. Z technického hlediska se už nejedná o tak náročný hlavolam a tak by bylo skoro zbytečné do něho plánek na létající kolo dávat. Do filmu se tak z pohledu důvěryhodnosti moc nehodí. Tohoto Ježka pak v roce 1998  vyrobil pan Hrádek v počtu 320 kusů a další se ho později pokoušeli také vyrobit. Rozměry originálu jsou 48 x 46 mm. Tento hlavolam je často nazýván Filmový Ježek, ale podle nás by si to zasloužil spíše ten seriálový, který byl své předloze mnohem více podobný.

 

 

filmový ježek z roku 1993

 

 
diskuse a komentáře

© Copyright RM

Ježek v kleci pana Hynka Bočana

20.4.2011

 

Pan Hynek Bočan scenárista a režisér (nejen seriálu z roku 1969 Záhada hlavolamu) vlastnil také kuriózního mosazného Ježka v kleci, který prý sloužil jako předloha pro seriálového Ježka v kleci. Pro potřeby seriálu byl potřeba Ježek v kleci, do kterého by se dal schovat plán létajícího kola a tak byl podán inzerát na jeho výrobu. Ozval se jim pan Christian Lares z České Třebové a ten jim ho vyrobil. Pravděpodobně je to přímo ten Ježek, kterého můžete vidět na fotografiích. Pan Bočan nám k tomu pouze sdělil, že žádného Ježka už nevlastní a více informací nám ani k této dobové výrobě bohužel nesdělil. Jak ale víme z dokumentu o natáčení seriálu Záhada hlavolamu s názvem Pokračování příště, tak je tento Ježek zvláštní v tom, že má obě víčka klece šroubovací. Ježek s 10 ostny je také rozšroubovatelný. Nejsou známy rozměry tohoto hlavolamu, ale vypadá, že je větší než běžné typy Ježků. Podle tohoto mosazného Ježka v kleci byl vyroben hlavolam, který byl použit v seriálu. Víte něco bližšího o tomto exempláři? Neváhejte a napište nám na e-mail: info@jezcivkleci.cz . Děkujeme.

 

zdroj fotografií: dokument o natáčení seriálu Záhada hlavolamu

 

 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.