Létající kolo Jana Tleskače - Sen se stává skutečností

29.5.2012, autor článku: Radek Micopulos

 

Jan Tleskač se učil zámečníkem a ve své skryté dílně neustále něco vytvářel. Toužil sestrojit létající kolo, jež se mu nakonec podařilo zkonstruovat, plány před svou smrtí uschoval do plechovky a hlavolamu zvaného Ježek v kleci. Plány v plechovce spálil, a tak celý plán byl pouze v ježkovi.

 

Zemřel v sobotu 21. října 1913, pádem ze zvonice sv. Jakuba ve Stínadlech. Podle oficiálního románového vyšetřování se mladý Tleskač údajně houpal na laně a spadl. Ve skutečnosti nebyly přímé příčiny jeho smrti nikde v románu dostatečně osvětleny, byť Rychlé šípy byly nakonec toho názoru, že Tleskačův pád zavinil jeho zámečnický mistr, tajemný Em (otec Mažňáka). Ten byl totiž se svým učněm ve stálém konfliktu a dlouhodobě usiloval i o plánek létacího kola.

zdroj: cs.wikipedia.org

 

Čtyři české firmy se chystají splnit sen Jana Tleskače o létajícím kole. V Praze ve čtvrtek 24.5.2012 představily jeho zatím jen virtuální prototyp, ve fyzické podobě ho předvedou v září na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Autoři projektu slibují, že se kolo také vznese do vzduchu. Stroj s názvem F-Bike je velký jako menší osobní automobil (3,5 x 2,5 x 1,2 metru). Má být schopen jízdy jako klasické jízdní kolo, ale současně se bude moci dostat i do vzduchu. Předpokládaná doba letu je zatím tři až pět minut. "Uskutečnění projektu létajícího kola není jen splněním našich klukovských snů. Pro naši společnost je to zároveň dárek k jejím dvacátým narozeninám, který názorně ukazuje obrovské možnosti, jež průmyslu nabízejí dnešní vyspělé softwarové nástroje,“ říká Aleš Kobylík, člen řídícího výboru projektu a ředitel společnosti Technodat. Ta se na vývoji podílela s Dassault Systèmes a dále firmami Duratec a Evektor.

 

 

Duratec navrhl rám kola, bezpečnostní kryty vrtulí a zároveň zajišťuje standardně nakupované komponenty kola. Inženýrská a konstrukční společnost Evektor spolupracovala při návrzích konceptů a jejich designu a také vybrala vhodné pohonné jednotky, baterie, řídící jednotku a vrtule. Energii pro vzlet bude totiž stroji bez křídel dodávat statický tah hned šesti horizontálních vrtulí. Celkový výkon stroje je 47 kW. Ten sestává ze čtyř desetikilowattových motorů umístěných vpředu a vzadu a po stranách kola a dále dvou motorů s výkony 3,5 kW. Umístěny jsou na otočných konzolách po straně kola a mají stabilizační funkci. Hlavní vrtule mají průměr 130 centimetrů, stabilizační poloviční. Zdrojem energie je sada Li-Pol akumulátorů o celkové kapacitě 50 Ah (14s 10p). Hmotnost stroje bez pilota činí 85 kilogramů, maximální vzletová hmotnost dosahuje 170 kilogramů. Z toho vyplývá, že cyklista těžší než 85 kilogramů se do vzduchu nedostane. Po zemi jede kolo maximální rychlostí 50 kilometrů v hodině.

zdroj: auto.aktualne.cz

diskuse k článku

 

Nové Létající kolo úspěšně vzlétlo!

3.4.2013

 

29. března 2013, Praha – Letňany: Se vzletovými zkouškami jsme nemohli z organizačních důvodů začít ihned po skončení MSV v Brně, testovat jsme začali až v listopadu 2012. Po načerpání poznatků z prvních vzletových zkoušek jsme zalétávání přerušili s cílem optimalizovat některé části prototypu. Opět jsme začali testovat až v posledním týdnu měsíce března 2013. Po týdenním intenzivním testování se už technické problémy zdají být vyřešeny a projekt úspěšně vykročil do své poslední fáze. První krátký řízený let kola v odlehčené podobě je tedy jasnou odpovědí. Jednalo se o první koordinovaný vzlet. Letové zkoušky kola dále pokračují, o jejich průběhu budeme průběžně přinášet zprávy. Více o novém létajícím kole se dočtete v sekci články.

 

Zdroj: http://www.designyourdreams.cz/novinky/

Nové Létající kolo - video se vzletem

29.4.2013

 

První krátký řízený let létajícího kola F-Bike upraveného pro účely zkoušek - místo kol stabilizační kříž a odlehčené ochranné rámy. 29. března 2013, Praha – Letňany. F-Bike se dokáže bez problémů vznést a dosáhnout tzv. "hoveringu" (zavisení), a z této pozice pak velmi měkce přistát. Na úplně první odpoutání se můžete podívat na videu.

 

Zdroj: http://www.catia-forum.cz/articles/?article_id=68

Létající kolo F-Bike vzlétlo!

6.6.2013

 

Po prvním krátkém řízeném vzletu létajícího kola F-Bike na jaře se už dalo v květnu konečně konstatovat, že Létající kolo F-Bike vzlétlo! "Na první pohled to může vypadat jednoduše, ale naše létající kolo F-Bike reprezentuje zcela unikátní koncepci kvadroptéry, není nám známý žádný srovnatelný koncept létajícího stroje. Přitom celý vývoj trval jen o něco déle než rok." S prezentací vzletu a s reálným létajícím kolem se můžete seznámit na Technodat "PLM Forum 2013" 13. a 14. června 2013 v Luhačovicích a na semináři "Přínosy 3DEXPERIENCE řešení pro průmysl výroby strojů a strojních zařízení" 14. června 2013 tamtéž!

 

Zdroj: http://www.technodat.cz/letajici-kolo-vzletlo

 

 

 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.