Nález z pole poodhaluje záhadu hlavolamu

 

 7.1.2018 / 17.9.2023 © Radek Micopulos

 

Objev na následujících řádcích odhaluje celou kapitolu historie tohoto pro Čechy tak unikátního hlavolamu, k němuž je přízvisko Záhada více než trefné. Poté co hlavolam doplul na konci 19. století z USA do Evropy, tak ho pravděpodobně prvorepublikový řemeslníci v Čechách napodobili a krátkou chvíli vyráběli. Během války se ale na tyto výrobky zapomnělo, pouze pan Foglar pravděpodobně na jeden z těchto kusů narazil a inspiroval se jím při sepisování knižního románu Záhada hlavolamu. Po dalších mnoha letech se všichni stále domnívají, že je Ježek v kleci Foglarův vynález a tak považují tento malý model s podivně tvarovanými otvory v kleci a šestiostnou hvězdicí za pouhou odnož jim známého hlavolamu z románu. Přitom se tyto kusy znovu vynořují v sedmdesátých letech odkudsi z vězeňské manufaktury od někoho, kdo znal jeho původní podobu a touto se pouze inspiroval, upravil otvory a trochu ji zvětšil. V roce 1996 se pak objevuje jeho celosvětově vyráběná podoba v Japonsku a oblétá celý svět, včetně USA a České republiky, kam se v podstatě vrací. Do současné doby je tento model vyráběn i jinými výrobci, ale tímto objevem můžeme definitivně potvrdit, že ani po více než 130 letech jeho český původ nelze popřít.

 
 

Mé nové pátrání odstartoval zajímavý nález hledače s detektorem kovů, který na jedné louce v obci Troskovice, v Českém ráji nalezl překvapivou věc. Byl to předmět o velikosti vlašského ořechu, na němž se po očištění objevily po obvodu čtyři podivně tvarované otvory a uvnitř hvězdice se šesti ostny! Jednalo se o malého Ježka v kleci odlišného provedení, navíc z odlité mosazi a pravděpodobně i značného stáří, dle stavu nálezu. Domněnky tohoto nálezce pak také vedou k údajné výrobě v této oblasti, možná k místní malé slévárně, která vyráběla mosazné pípy a dřevěné hračky. To ovšem nebylo stále potvrzeno. Místem nálezu byla louka, po které se moc nejezdilo ani nekopalo, protože zde do 50 tých let byly sady ořechů a poté pouze “mrtvá” louka.

 

 

 

nález z louky

 

Prvorepublikový Ježek

 

Tento hlavolam je jedinečný v tom, že je rozměry naprosto shodný s prapůvodním americkým Ježkem v kleci Trilby z roku 1886, ale přesto se nejedná o stejný výrobek. Nenese na sobě, narozdíl od modelu Trilby, žádné označení. Pustil jsem se tedy do hledání dalších kusů a po krátké době narazil na druhý, naprosto totožný kus u jednoho ze sběratelů! Ten ho získal od rodiny Čecha, který emigroval na konci 19. století do USA, kde žil ve městě Bridgeport v americkém státě Connecticut. Zde se prý setkával i s Janem Masarykem někdy kolem roku 1908. Poté byl v legii nejprve v Rusku někdy kolem roku 1915 a v roce 1918 se lodí z Vladivostoku se dostal také do Číny a Japonska, kde strávil rok a asi v roce 1919 plul z přístavu Aratsu zpět do svého rodného města v Čechách. V roce 1920 tedy přijel do svého rodného města, kterým byla Stará Paka, což je necelých 30 km od místa nálezu! Je zde tedy možná pravděpodobnost, že si přivezl právě on tento hlavolam z USA a zde se jím někdo inspiroval.

 

 

 

 

 

druhý nález v porovnání s Ježkem Trilby

 
Předloha Záhady hlavolamu?
 

Do třetice se mi opravdu velkou náhodou podařilo najít i třetí naprosto stejný kus tohoto hlavolamu. To potvrzuje, že se skutečně jednalo o sériovou či vícekusovou výrobu kopie amerického hlavolamu na našem území. Tato výroba nebyla dosud vůbec známa a tak je více než pravděpodobné, že pochází z období první republiky (1918 – 1938).

 

třetí totožný exemplář

 

Podstatou objevu je pak to, že byl tento kus s největší pravděpodobností i skutečnou předlohou Ježka Záhady hlavolamu, respektive inspirací pana Foglara. Krásný oblý tvar tohoto Ježka byl v Čechách poprvé reprodukován ilustrací v časopisu Mladý hlasatel 30.8.1940. Pan Foglar tedy zjednodušil otvory v kleci a místo ostnaté hvězdice dosadil dovnitř kuličku s ostny a rozšroubovatelný vnitřek ukrývající tajemství.

 

Jaroslav Foglar

ilustrace v časopisu Mladý hlasatel z 30.8.1940

 

Vraťme se ale nyní k původní verzi Ježka s tvarovanými otvory, protože jím Záhada tohoto hlavolamu teprve začala! Tento zvětšený a zjednodušený model s názvem Cast Cage v současnosti vyrábí japonská firma Hanayama. Jak se k němu ovšem dostala? Nob Yoshigahara, tvůrce této varianty v roce 1996 k hlavolamu uvedl:

 

Ježek v kleci Trilby 1896, Hanayama Cast Cage 1996, RADEMIC Original 2014

 

“S tímto mosazným hlavolamem mě poprvé seznámil pražský profesor pan Bakalář, který ho měl ve svém vlastnictví. Půjčil jsem si ho v Atlantě a vrátil mu ho o půl roku později v Luxemburku. Zatímco jsem ho měl půjčený, podařilo se mi ho napodobit, samozřejmě s plným schválením. Tato verze by mohla být dokonce lepší než ta původní. Rozhodně zůstává jedním ze zábavnějších hlavolamů. Hlavní myšlenkou hlavolamu je jeho klec.”

 
 Nob Yoshigahara PhDr. Eduard Bakalář, CSc.
 

Kdo byl profesor Bakalář z Prahy? Po delším hledání jsem objevil souvislosti, které mě dovedly k významnému českému psychologovi PhDr. Eduardovi Bakaláři, CSc., (31. října 1934 - 18. února 2010), který vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a kromě psychologie se věnoval také hlavolamům. Pan Bakalář měl dvě dcery a dva syny. Podařilo se mi kontaktovat jeho syna Petra a ten mě dal kontakt na svého sourozence (jmenovce svého otce) Eduarda, který měl vědět více. Eduard mi podal ke kusu, který vlastnil jeho otec, zajímavé vysvětlení. Otec ho získal v 70 tých letech od někoho, kdo ho měl z jedné pražské věznice. Zde si prý výrobou různých věcí vězni v dílnách přivydělávali a mimo jiné vyráběli i tyto Ježky v kleci z mosazi.

 
Ježek pana Bakaláře
 

Pan Bakalář ho po letech zapůjčil již zmíněnému japonci Nobu Yoshigaharovi, který ho s jeho souhlasem zdokumentoval a začal ho v produkci japonské firmy Hanayama celosvětově vyrábět jako novou variantu Ježka českého původu. Originál pana Bakaláře má s Ježkem Cast Cage shodně tvarovanou klec, která byla oproti americké předloze upravena.

 

Ježek v kleci Cast Cage z roku 1996 v porovnání s Ježkem Trilby 1886

 

Celý příběh doplňuje další ze sběratelů pan Jaroslav zajímavou informací. V roce 1969 tehdy jako desetiletý hoch jezdil k babičce do Otradovic, kde měl chatu tehdy 60letý profesor Javůrek z Prahy. “On se svou manželkou se přátelili s mojí tetou, sbíral hlavolamy a samorosty, které mně učil opracovávat. Chodili na návštěvu k mé tetě (sestra táty). Pak když jsem dostal k vánocům Záhadu hlavolamu (1969) nám půjčil ježka. Vzpomínám si jak jsem ho vyndával, jak šel vyndat vlastně nejmenší dírou se dvěma výstupky. Můj otec mi podle něj udělal ježka ze dřeva. Klec byla podle knížky a vnitřek podle tohoto Ježka. To byl můj první Ježek v kleci. Ježek pana profesora byl první který jsem držel v ruce. Velikost to mělo na výšku asi 4 cm, byl tedy poměrně malý.” uvádí sběratel, který dnes vlastní i americkou předlohu tohoto Ježka.

 

 

Na závěr jeden postřeh od pana Aleše Bryxího z USA: "z čeho ta hvězda asi pochází? Mohl by to být tzv."Caltrop", který byl používán za dob Občanské války v USA. Je to věc, která se používala k válečným účelům již za dob Římanů před 2 000 lety. Byly to hvězdice, které se házely koním pod nohy za účelem jejich zpomalení. Ať už hvězdice dopadla jak chtěla, vždy se jeden osten či dva tyčily směrem nahoru. Na první fotce je Caltrop z doby římské, jeden z nejstarších nálezů. Na druhé fotce jsou již modernější ukázky Caltrop v podobě v které se používaly za dob Občanské války. Na fotce třetí a čtvrté mají Caltropy také ten jeden malý výběžek (nálitek) mezi ostny jako je to přesně u Trilbyho. Caltropy v USA asi inspirovaly i házecí hry Jack's pro děti."

 

 

Tyto hvězdice jsou více podobné těm z hlavolamu Hvězda a opasek, protože mají ostny ve tvaru jehlanu. Trilby a jeho česká odnož mají ostny ve tvary kuželu, ale přesto by se dalo o inspiraci tímto předmětem silně polemizovat.

 

 

 

V roce 2022 se ukázalo, že jsou tzv. "Jack stones" opravdu předmětem použitým v kleci původního Ježka v kleci Trilby. Více o tomto tématu v článku: Vznik Ježka v kleci

 

 

rarita Ježek Trilby vyrobený ze skořápky ořechu a ebenového jadérka

 

Na konec tohoto článku by se ještě dala dodat menší úvaha: "podoba hvězdice prvního vyráběného Ježka Trilby, potažmo jeho české obdoby, je vlastně jakýsi prvotvar". Zamysleli jste se někdy nad tím, jak vyrobit například z moduritu či keramické hlíny hvězdici? Pravděpodobně se Vám povede vyrobit vždy šest ostnů s kuželovitými ostny. Více se jich k osové základně pravděpodobně nevejde a ostny jiného, než kuželovitého tvaru, vyrobit za pomoci rukou nelze.

 7.1.2018 / 17.9.2023 © Radek Micopulos

 

související článek: 1895  Ježek z Divokého západu! Velké odhalení záhady hlavolamu

související článek: 1895  Vznik Ježka v kleci aneb kdo ho vynalezl
 
zpět na ČLÁNKY
 
 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.