Netradiční podoby Ježka v kleci

 10.1.2013 

 

Ježek v kleci může mít kromě běžných podob také různě netradiční vzhled podle způsobu jeho výroby. Nejběžnějším typem je "tyčková" podoba - navrtaná víčka klece a do nich zasazené tyčky. Běžně má tento typ pět tyček, ale Ježci, které můžete vidět níže mají netradičně tyček šest. Tyto kusy navíc kombinují hned tři druhy materiálu - ocelová víčka, mosazné tyčky a kuličku ježka z olova.

 

Tyčková podoba

s odlišným počtem tyček či s tvarově odlišnou podstavou

 

 

 

Další zajímavostí je tyčkový typ tvořený velmi netradičně třemi podpěrami. Klec je vyrobena z rozbitých přesýpacích hodin. Další dva dřevěné hlavolamy vpravo jsou tyčkového typu a jejich zvláštností je naopak podstava, která je pětiboká. Poslední raritou úplně vpravo je Ježek s odlišností v podobě osmiboké podstavy ve spojení s čtyřtyčkovým provedením.

 

 

Dalším běžným typem Ježka je "válcová" podoba - do trubky vyfrézované otvory a na obou koncích takto vzniklé klece nasazená víčka. Tím, čím může být tento typ zvláštní je vyfrézovat plný materiál a provrtat otvory. Celá klec díky tomu vznikne už při frézování otvorů a tvoří ji tak jeden kus materiálu. Ježek je tím opravdu nedobytný. V kleci vznikne zajímavé osazení a hlavolam tak dostane opravdu jedinečný vzhled. Právě takového Ježka (první zleva) vyrobil z jednoho kusu mosazi pan Boleslav Žemlík.

 

Válcová podoba

frézovaná z plného materiálu

 

 

Další povedený kus je pak černý Ježek níže vyrobený v roce 2012. Má průměr 40 mm a klec o výšce 48 mm. Klec i ježek je chemicky načerněná ocel. Ježek má 10 kuželovitých ostnů, je vyjmutelný jedním z největších otvorů a má střední obtížnost.

 

 

Dalším a rovněž méně častým typem je Ježek s klecí vysoustruženou z jednoho kusu materiálu. Pro snadnější představu, jak se dá takový Ježek udělat, si můžete prohlédnout výkres níže - popis: na obrázku číslo 1 je výchozí plný materiál. Začne se zarovnáním čel na soustruhu na žádaný rozměr (výšku). Potom se materiál provrtá skrz na žádaný průměr (obr. číslo 2). Na obrázku číslo 3 je znázorněno vytvoření vnitřní dutiny soustružnickým nožem (jeho tvar je na obrázku). Kolik materiálu se má odebrat se dá už snadno spočítat. Vznikne pouzdro (obr. číslo 4), do kterého stačí už jen vyfrézovat podélné otvory a klec je hotová. Na fotce vlevo je Ježek podle kterého jsou vyrobeny dvě kopie Ježka v kleci na obrázku vpravo. Klec je z hliníku a ježek je celý z mosazi.

 

Válcová podoba

soustružená z plného materiálu

 

 

Fotografie dalšího Ježka vyrobeného podomácku nám zaslal pan Jaroslav Hrouda. Klec je vyrobena pouze z jednoho kusu nerezové oceli. Koule ježka i ostny jsou také z nerezové oceli. Systém vytažení ježka je nastaven poměrně velmi složitě a z klece je možné jej vyprostit pouze jedním způsobem.

 

 

Další zajímavostí je válcový typ, který má nezvyklý počet tří otvorů, tedy i tří stěn. Jeho rozměry jsou 36,5 x 67,7 mm a ježka dotváří 12 kuželovitých ostnů našroubovaných do koule o průměru 20,6 mm. Ježek se dá vyjmout pouze jedním z otvorů v kleci. Naopak více stěn, např. šest je běžných u hlavolamu Ježival v kleci.

Válcová podoba

s odlišným počtem stěn

 

 

Dalším typem je skutečně jedinečný šestiboký Ježek v kleci. Má takovou podstavu i klec a tak se nedá označit ani jako válcový typ. Dá se tedy považovat za naprosto novou variantu Ježka v kleci.

 

Šestiboká podoba

tvarově odlišná klec

 

 

Rarity

Ježci vyrobení z odlišných materiálů

 
 

Samostatnou kapitolu pak tvoří vyloženě rarity, jako třeba Ježek kompletně vyrobený ze slámy, sirek, včelích plástů, mléčného skla či ořechů. Shromáždilo se již téměř 60 rarit v kleci a každá z nich je jedinečná! Tyto rarity si můžete prohlédnout ZDE a popřípadě i hlasovat o tu, která se vám líbí nejvíce.

 

 

 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.