Tajemný Širokko

13.12.2014, autor článku: Radek Micopulos

 

Široko, v původních vydáních Širokko, je bývalý Velký Vont pravým jmeném Karel Nekola (dle volného pokračování stínadelské trilogie Poslední tajemství Jana T. od Jaroslava Velinského).

Přezdívku Širokko si dal pravděpodobně kvůli tomu, že nad svými pronásledovateli létal ve vzduchu jako "sirocco", což je výraz pro silný středomořský vítr, tzv. "jižní vítr". Širokko bylo jméno tajemné postavy jedné pražské čtvrti - Stínadel, kam chodili na výpravy Rychlé šípy. Široko byl téměř neviditelný, neboť se pohyboval hlavně v noci, tiše a velmi hbitě. Byla to víceméně kladná postava, která si dala za úkol zlepšit a udržet dobré morální vztahy uvnitř Stínadel, plných rozhádaných konkurenčních part a partiček kluků. Protože to byl minulý Velký Vont (zvolený nejvyšší vůdce Stínadel) a nechtěl být poznán, chodil vždy v černém hábitu a se strašidelnou bílou maskou.

 

 

Širokko ze seriálu Záhada hlavolamu 1969

 

Nikdo nikdy neviděl jeho tvář a proto, když se zřídkakdy objevil, pořádali na něj Stínadelští hon. Vždy se mu podařilo utéci, ale jednou se mu to málem nepodařilo, protože uklouzl a pádem ze střechy se zranil. Rychlé šípy ho tehdy zachránili a on jim za to předal Ježka v kleci - největší a nejtajemnější symbol Stínadel, o kterém ve Stínadlech všichni mluvili, ale téměř nikdo ho neviděl, nevěděl jak vypadá, ani kde je. Tento, z klece složitě vyjmutelný ježek v sobě skrýval plánek Létajícího Kola Jana Tleskače, nadějného avšak, vinou tajemného pana Em, tragicky zahynuvšího mladého konstruktéra. Když Ježka Rychlé šípy otevřou najdou papír prožraný rzí, plán létajícího kola je tím navždy ztracen. To jim ale nevadí a dají hlavolam jejich bývalému kamarádovi Losnovi a pomůžou tím Vontské organizaci Žlutý květ k vítězství.

 

 

 

Olomoucký Širokko, foto Vladislav Galgonek ČTK

 

V hrané podobě seriálu Záhada hlavolamu z roku 1969 (od Hynka Bočana) byl Širokko ztvárněn známým hercem Janem Třískou (* 1936), který nyní žije v Kalifornii v USA. Širokko se v knižní podobě poprvé objevil v druhém příběhu Rychlých šípů - Stínadla se bouří. Tajemná postava, která se zjevuje ve Stínadlech s Ježkem v kleci spolu s Emilem Hačiříkem a dalšími dvěma chlapci vylovili hlavolam z bezedného bahna a kalu podzemní stoky. Širokko poté hledá vhodného nástupce, kterému by svěřil Ježka v kleci, aby se stal Velkým Vontem. Zároveň nechce, aby někdo věděl, že Široko je předminulý Velký Vont, z toho důvodu nosí černou pelerínu a bílou masku na obličeji. To samozřejmě dráždí Vonty (Uctívače ginga), kteří chtějí hlavolam získat pro vůdce své skupiny. Široka však nikdo nedokáže polapit.

 
 

Pod maskou na fotografiích se skrývá velký příznivec Foglarova díla a jeho ideálů Jiří Dubský, rodák z Olomouce, kde také byly uvedené snímky Širokka realizovány. Širokko v ruce drží lesklý model Ježka v kleci ORIGINAL z produkce RADEMIC PUZZLES. Fotografie pocházejí ze sklepení barokního kostela sv. Michala v Olomouci a z přilehlého okolí. Na jedné z fotografií pózuje Širokko právě u zdi tohoto kostela, který je vidět za ním. Pan Dubský je od dětství velkým obdivovatelem a příznivcem díla J. Foglara a především jeho románů Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a komiksů s příběhy Rychlých šípů. Je též přispěvatelem časopisu Bobří stopa, kde vychází jeho dobrodružně laděné příběhy. V březnu letošního roku byly s panem Galgonkem, který je známým olomouckým fotografem, nafoceny série snímků Širokka - dva z těch snímků si následně vybrala a uveřejnila Bobří stopa. Na jaře proběhne další focení Širokka v historickém jádru Olomouce, která je druhou největší památkovou rezervací hned po Praze.

 
 

 

 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.