Záhada Foglarova Ježka v kleci

 17.3.2008 / 27.2.2011, autor článku: Radek Micopulos

 

Jaroslav Foglar ukazoval na svých besedách Ježka v kleci, který nejlépe odpovídal své předloze a byl vyroben neznámým autorem. Od počátku je však tento hlavolam obestřen mnoha záhadami.

   

Jaroslav Foglar vlastnil dva hlavolamy, které skutečně odpovídaly své předloze. Jednoho z nich prý ukazoval na svých besedách a měl být údajně darem od pana Františka Ulče. To bylo dosud všeobecně známé a také uváděné v mnoha článcích včetně katalogu Foglarovské odznaky od Ivana Vápenky z roku 1994. Pan Ulč však žádného Ježka panu Foglarovi nedaroval! Hlavolam, který pan Foglar vlastnil je tedy od neznámého autora a mohl by být prvním známým Ježkem v původní podobě i když první známý Ježek v této podobě je ten Ulčův z roku 1948! Foglarův Ježek je z pochromované oceli s rozměry 4,5 x 7,6 cm. Rozšroubovatelná kulička má 14 špičatých ostnů.

 

 

 

Foglarův Ježek

 

Druhý Ježek, kterého pan Foglar vlastnil měl leštěnou klec z bílého kovu o rozměrech 4,6 x 7,1 cm a mosaznou kuličkou s osmi ostny. Pan Ulč vyrobil jednoho Ježka o rozměrech 48 x 73 mm s 12 tupými ostny a dodnes ho vlastní.

 

Z muzea zmizel Foglarův deník a Ježek v kleci! To hlásaly noviny 16. září 1997, protože byl zcizen právě Ježek v kleci pana Jaroslava Foglara. Ježek spolu s Foglarovým deníkem byli ukradeni v Praze na výstavě,  kterou připravili pracovníci Muzea hlavního města Prahy k devadesátým narozeninám Jaroslava Foglara (výstava Po stopách Rychlých šípů, která se konala 3.4. 1997 - 15.9.1997). Exponáty byly v těžko přístupných vitrínách, výstavu hlídala kromě kustodů i bezpečnostní agentura a průmyslová televize a přesto ani zvýšená bezpečnostní opatření zloděje neodradila. Kovového ježka pachatel z dva a půl metru vysoké vitríny zřejmě vytáhl magnetem na provázku. Deník se mu zase podařilo vzít z vitríny, která měla přišroubované horní víko.

pan Jaroslav Foglar

 

Hlavolam s deníkem zřejmě ukradla čtveřice mladíků, která se v muzeu s batůžky na zádech pohybovala, protože po jejich odchodu pracovníci muzea zjistili, že oba exponáty zmizely. Ředitel muzea se domnívá, že pokud budou chtít zloději ukradené předměty prodat, těžko uspějí. Tento hlavolam se do dnešního dne samozřejmě nenašel a současného majitele tak asi už nikdo nevypátrá.  Ztratil se tak stejně jako románový hlavolam ve stoce. Ten se ovšem po nějaké době znovu našel a tak nezbývá než doufat, že se i tento ztracený, legendami opředený hlavolam také po čase nalezne.

 

 

Foglarův Ježek

 
diskuse a komentáře

© Copyright RM

 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.