Archiv 2009 - 2010

 
 

Šťastné a veselé čtenářům i stránce Ježcivkleci.cz

24.12.2010

 

Všem čtenářům stránky přejeme šťastné a veselé Vánoce, štědrého Ježíška a šťastný Nový rok!

 

Dnes je také den, kdy stránka Ježcivkleci.cz slaví již 5 let své existence! Doufáme, že nám i nadále zachováte přízeň a budete nám tak dodávat energii do další práce. Autor této stránky připravuje po novém Ježivalovi na příští rok hned dvě velké novinky ze své produkce. Ta ponese název RADEMIC - iniciály jména Radek Micopulos a také originální název, který nejprve představí nový a dosud neviděný hlavolam. Pracovní název je Ježek nové generace a to je zatím vše co můžeme prozradit.

 

Pro doplnění rarit dnes přidáváme i speciální vánoční ozdobu, která se objevila před 3 roky k výročí 100 let Jaroslava Foglara. Poprvé si ji mohli zakoupit návštěvníci Memoriálu Jana Tleskače v roce 2007. Jedná se o tmavě zelenou foukanou vánoční ozdobu o průměru 8cm, se čtyřmi obrázky - ježkem v kleci, listy ginga a textem J.F. 1907-2007 100. Ozdoba je uložena v originální lepenkové krabičce a byla vyrobena v limitované číslované sérii 100ks. Cena jednoho balení byla 120Kč. Více v sekci rarity.

 
 

 

 

Články Ježival v kleci, Cast Cuby a Ježek v zahraničí

15.12.2010

 

Do sekce články byly nově zařazeny dřívější novinky týkající se těchto témat:

 

Původní český hlavolam Ježival v kleci

Příbuzný Ježka v kleci z roku 1966, jenž vznikl v době, která mu u nás příliš nepřála.

celý článek >

Jedinečný hlavolam Cast Cuby

Nebo-li japonská kostka toho má s Ježkem v kleci společného více, než by se mohlo zdát.

celý článek >

Ježek v zahraničí

Ocelové nervy, Uvězněný satelit a další netradiční názvy našeho populárního hlavolamu v zahraničí.

celý článek >

 
 

   

 

 

Nová anketa pro vaše hlasování

4.12.2010

 

Do sekce ankety byla přidána nová anketa s otázkou: Jaký obal na ježka v kleci je vám nejbližší? Jsme zvědavi, jaká odpověď zvítězí. Můžete zde hlasovat i v mnoha dalších anketách. Více v sekci ankety.

 

Rarita Ježek v kleci na zednické olovnici

3.12.2010

 

Máme nové informace týkající se Ježka v kleci na zednické olovnici. Tato rarita byla vyrobena v roce 1992. Majitel ji dostal jako svatební dar, protože se krátce po svatbě chystal přestavovat dům. Celá olovnice je vyrobena z mosazi s výškou 28 cm a průměrem 3 cm. Samostatnou část tvoří Ježek v kleci - má 8 ostnů a jeho vyjmutí trvá asi 5 minut. Hned pod klecí se nachází duté tělo (s úkrytem) olovnice s počtem 13 okruží, což symbolizuje Foglarových 13 bobříků. Obě části jsou spojené sešroubováním. Provázek je namotán na tužce. Autorem a výrobcem je pan Břetislav Moravec z Pardubic. Na nových fotografiích si můžete prohlédnout zejména detaily olovnice v rozloženém stavu a samotného ježka. Více v sekci rarity.

 
 

 

 

10. Mistrovství světa ve vyjímání hlavolamu Ježek v kleci - Memoriál Jana Tleskače 2010

24.11.2010

 

Ve společenském sále kláštera Emauzy v Praze se již tuto sobotu 27.11. koná 10. Mistrovství světa ve vyjímání hlavolamu Ježek v kleci, tzv. Memoriál Jana Tleskače. Letos půjde o jubilejní desátý ročník, kterého se účastní i stránka Ježcivkleci.cz - respektive její autor Radek Micopulos. Budete mít tedy možnost seznámit se s autorem tohoto webu  a možná se i dozvědět jaké zajímavé novinky se chystají po Novém roce.

 

Akce je určena pro nejširší veřejnost a bude se konat od 10 do 16h. Prezentace začíná již od 9 h, eliminace od 10 h, finále od 14 h a ukončení je v 16 hodin. Soutěžní kategorie: Benjamin: do 6 let, Junior: 7 – 15 let, Senior: nad 15 let. Přijďte se jen podívat nebo vyzkoušet své schopnosti!

 

Místo a čas konání: Společenský sál kláštera Emauzy - Benediktinské opatství, Vyšehradská 320/49, Praha 2, dne 27.11.2010 od 10 do 16h

Podrobné informace: Mgr. Slavomil Janov, tel.: (+420) 602 686 725, e-mail: jaroslav.foglar@email.cz
Pořádají: JUNÁK – svaz skautů a skautek ČR, Pražský kraj A. B. Svojsíka, Sdružení přátel Jaroslava Foglara - Pražská pobočka, Slavomil Janov – Akademie Jaroslava Foglara a 48. klub oldskautů Jestřábi, Praha

Mediální partner akce: Ježcivkleci.cz

 
 

Oficiální logo akce, poháry pro vítěze, medaile pro vítěze, soutěžní Ježek Philos

 

Ježek v kleci Druopta z roku 1970 a Noby z roku 1990

 16.11.2010

 

V roce 1970 připravil PULS Ostrava s Fortunou Praha v družstvu Druopta Praha první variantu hlavolamu Ježek v kleci z umělé hmoty. Prodával se v prodejnách Drobného zboží za 19,50 Kčs nebo 20 Kčs v papírové krabičce, kde byl přiložen i návod. Tento Ježek byl vyroben v tak velkém množství barevných provedení a kombinací, že není dosud znám ani jejich počet! Ježci byli často vyrobeni v tříbarevných verzích, kdy byl ježek, ostny a klec v jiné barvě. Jedna z barev také bývala promíchaná s jinou barvou a tak mohla být klec (nebo ježek) žíhaná. Stejným způsobem byl vyráběn i Ježek v kleci Noby z roku 1990 firmou Noby z Nového Bydžova. Tohoto Ježka prodávalo Drobné zboží za přijatelnou cenu. Hlavolam má zajímavě tvarovanou klec a byl vyroben rovněž v mnoha barevných provedeních - fotografie vpravo. Všechny fotografie byly přidány k těm dosavadním v sekci historie. Máte-li další barevné varianty těchto Ježků, tak se s nimi neváhejte podělit a zašlete nám je na náš e-mail. Děkujeme.

 
 

 

 

Ježek v kleci Klasik v nových variantách

 13.11.2010

 

V prodeji jsou nově dva atypy původního Ježka v kleci Klasik. Atyp 1 má plná víčka, která jsou zároveň s průměrem klece a jeho rozměry jsou 44 x 71 mm. Atyp 2 má také plná víčka, ale přesahují až na průměr 49 mm, průměr klece a výška je stejná jako u předchozího typu. V blízké době bude v prodeji také atyp 3 s prodlouženou klecí. Všechny atypy jsou vyrobené v malé omezené sérii a jde spíše o kuriozitu do sbírky. Tyto Ježky můžete zakoupit v obchodu Ježcivkleci.cz

 
 

 

 

Ježek jako inspirace v umění

10.11.2010

 

Ježek v kleci inspiruje také umělce jak můžete vidět na designové práci Natalie Chalcarzové z Ostravy. Jedná se pouze o ježka, ale zato ve velmi zajímavém provedení. Červená verze z roku 2004 je z lité keramiky a má rozměry 18 x 18 x 18 cm. Bílý ježek z porcelánu vystlaný černým sametem vznikl v roce 2008 a má totožné rozměry. Oba kusy po rozdělání odhalí dutý vnitřek. Tento ježek, i když není v kleci, byl zařazen do rarit , protože je podle našeho názoru jeho provedení opravdu hezké.

zdroj: Natty.cz

 

 

 

Akce STÍNADLA 2010 - Dvůr Králové nad Labem

2.11.2010

 

"Skauti ze Dvora Králové pořádají každoročně akci zvanou Stínadla a nejinak je tomu i letos. Jedná se o hru založenou na motivech Foglarovy trilogie o Rychlých šípech, Vontech a ježku v kleci. Hlavní pointou je bitva o Velké vonství, kde dvě skupiny - Losnovci a Mažňákovci soupeří v několika disciplínách, podobných těm, v jakých se v dávných dobách utkal Otakar Losna se Štěpánem Mažňákem ve svatojakubském kostele. Jde např. o prokázání znalostí ze stínadelské historie, hledání deníku a hrobu Jana Tleskače, rozluštění místa úkrytu plánku létajícího kola či nejoblíbenější - braní soupeřových životů respektive střet se samotným Širokkem. Vyvrcholením hry je volba Velkého Vonta a předání tohoto titulu výherci opět na dobu jednoho roku.


Celá tato hra se odehraje v ulicích Dvora Králové nad Labem dne 20. listopadu (sobota) a je určena pro věkovou skupinu od 13 let bez rozdílu pohlaví. V současné době je přihlášeno zhruba 280 účastníků."

 

Jsme rádi, že se tato zajímavá akce odehrává opět ve městě Dvůr Králové nad Labem, které je i rodištěm stránky Ježcivkleci.cz a jejího autora. Jsme mediální partner této akce.

 

Více informací o akci STÍNADLA 2010 naleznete zde www.stinadla.com

 

 

 

 

 

Memoriál Jana Tleskače 2010

1.11.2010

 

Ve společenském sále kláštera Emauzy v Praze se bude konat již 10. Mistrovství světa ve vyjímání hlavolamu Ježek v kleci. Datum konání je 27. 11. 2010 a akce se bude konat od 10 do 16h. Prezentace začíná již od 9 h, eliminace od 10 h, finále od 14 h a ukončení je v 16 hodin. Soutěžní kategorie: Benjamin: do 6 let, Junior: 7 – 15 let, Senior: nad 15 let. Akce je určena pro nejširší veřejnost. Přijďte se jen podívat nebo vyzkoušet své schopnosti!

 

Ježcivkleci.cz - mediální partner této akce.

Kde: Společenský sál kláštera Emauzy - Benediktinské opatství, Vyšehradská 320/49, Praha 2

Kdy: 27.11.2010 od 10 do 16h

 

Domácí výroba č.6

30.10.2010

 

Díky plánku pana Františka Ulče si Ježka v kleci mohlo vyrobit hned několik generací. Plánek vznikl v roce 1948, kdy pan Ulč vyrobil prvního Ježka v kleci u nás, tehdy jako učeň ve Škodovce Mladá Boleslav spolu s kamarádem V. Veselým. Pan Martin Choděra nám zaslal fotografie Ježků, kteří jsou vyrobení původně podle tohoto plánku a pozdější kusy podle předchozích Ježků. Fotografe zleva: původní hlavolam vyrobený podle plánku v roce 1970, Ježek vyrobený podle něho v roce 2009 před pochromováním, stejný Ježek po pochromování, další hlavolam vyrobený podle Ulčova plánku.

 

Nově byla novinková rubrika "domácí výroba" přesunuta do sekce sbírky, kam se bude také vždy po zveřejnění natrvalo ukládat. Můžete si tak nyní prohlédnout všechny kutilské výtvory pohromadě i s přídavky a s dalšími nezveřejněnými fotografiemi!

 

 

       

 

 

Domácí výroba č.5

25.10.2010

 

Máme tu další ukázku domácí výroby Ježka v kleci vyrobeného podle technického plánku pana Ulče. Tento krásný kus vlastní pan Petr Linhart z Mladé Boleslavi už nejméně 35 let a je chloubou v jeho sbírce. Máte také hlavolam vyrobený podle tohoto plánku? Neváhejte a pochlubte se s ním.

 

 

   

 

 

Opustil nás konstruktér Ježka v kleci a foglarovec pan František Ulč

20.10.2010

 

Především konstruktér a popularizátor legendárního hlavolamu ježek v kleci. Autor – kreslíř mnoha desítek kartiček s foglarovskými motivy, pro které se vžil název „ulčovky“. Znalec díla malíře Bohumila Konečného – Bimby. Sběratel a propagátor foglarovského světa. Asi to vytane v naprosto prvním okamžiku, pokud jde o věcnou stránku, člověku na mysli při vyslovení jména mladoboleslavského Františka Ulče – Bobra, celoživotního zaníceného foglarovce, člena Sdružení přátel Jaroslava Foglara a jeho pražské pobočky, skauta. S jeho jménem se budeme setkávat již jen ve vzpomínkách. František Ulč (narozen 23. 4. 1933) zemřel ve věku 77 let v Mladé Boleslavi 19. října 2010. Františku, za vše děkujeme! Fotografie: Luboš Trkovský, Na snímku je František Ulč se svojí manželkou, červen 2010.

zdroj: Bohoušek.cz

 

   

 

 

Nový návod na Ježka v kleci Clever

16.10.2010

 

V sekci návody je vám nově k dispozici část návodu na Ježka v kleci Clever 1 a 2. Po nalezení správné polohy Ježka podle obrázku (dříve bod č.1) se můžete dále řídit rovnou bodem č.2 tohoto návodu. Tento nepřímý návod by měl alespoň pomoci s nalezením výchozí polohy hlavolamu, která je potřeba k dalšímu postupu v jeho řešení. Pokud byste chtěli vyzkoušet opravdu vysokou obtížnost tohoto Ježka a dosud ho nemáte, tak je možné zakoupit ho v obchodu Ježcivkleci.cz.

 

 

   

 

 

Domácí výroba č.4

4.10.2010

 

Pan Martin Choděra vyrobil šest trochu netradičních Ježků v kleci se šesti otvory. Výška klece každého z nich je 33 milimetrů, průměr klece je 25 milimetrů a  průměr koule ježka je 8 milimetrů. Jako základ klece byla použita strojní součástka z jednoho stroje na broušení dílů kuličkových ložisek. Klece byly vyrobeny přibližně v roce 1970 a ježci jsou letošní (2010). Klece jsou pravděpodobně z bronzu a víčka klece jsou ocelové podložky zaražené do pouzdra. Kulička ježka je dřevěná, ostny kovové a celý ježek je natřený zlatou barvou.

 

 

     

 

 

Skleněný Ježek v kleci - nová druhá série!

29.9.2010

 

Pan Michal Zahradník z Prahy vyrobil nový model svého skleněného Ježka, který má upravený design a navíc obsahuje v duté kuličce miniaturní model celého létajícího kola Jana Tleskače! Ačkoliv vypadá Ježek křehce, tak je jeho konstrukce dostatečně pevná a bytelná. Pokud máte o tuto krásnou raritu zájem, tak kontaktujte přímo pana Zahradníka na stránce www.sklozam.cz. Ježek byl zařazen do rarit a podle našeho názoru je také jednou z nejpovedenějších, které se v poslední době objevily.

 

Pro zajímavost uvádíme i technický popis výroby, který nám poskytl přímo autor:

"Nejdříve vyrobím klec. Aby to vypadalo k světu, udělal jsem si přípravek z duralu s vyvrtanými dírami pro tyčinky. 4 x je rozteč 70° a jednou 80°. Pro horní a spodní kroužek jsem vyrobil trn o průměru asi 22mm. Pak si nařežu tyčinky na délku 80mm a na jedné straně na nich vytvořím rádius. K němu pak přitavím ten jeden kroužek. Po vychladnutí to vyndám z přípravku, naohýbám radiusy na druhé straně a přitavím druhý kroužek. Pak dělám ježka. Vyfouknu oválnou kuličku o 1mm menší, než je rozteč nejširšího otvoru. Její konec ale neuzavírám, ale naopak otevřu tak, aby se mi tam vešlo to kolo. To kolo je ta nejhorší piplačka, protože se dělá z tyčinek slabší jak 1mm a žádný z jeho rozměrů nesmí být větší, jak vnitřní průměr té kuličky. Zároveň ale musím počítat s přídavkem asi 0,5mm na křídlech, protože to kolo vlastně za ta křídla je dovnitř přitaveno. Když je kolo vevnitř, zatavím montážní otvor tak, aby se nepoznal. Pak následuje přitavení ostnů. Dělám jich 6. 4 do kříže a 2 v ose. Před posledním ostnem se musí do kuličky profouknout odvzdušňovací otvor. Stačí tak do 0,3mm průměru. Následuje „ladění“ ostnů. Zvolím si libovolný počátek. Ten bude nejdelší. Pak postupně zkracuji a přihýbám ostatní ostny a průběžně ježka vsouvám a vysouvám z klece. Na konec se celý komplet musí vytemperovat do pece, aby neprasknul. Temperační cyklus trvá 4 hodiny a je při teplotě 520°C. Po vyndání a vychladnutí ještě jednou zkusím ježka vyndat a zandat. Musí to jít bez jakéhokoliv násilí."

 

 

     

 

 

Historie Ježka v kleci

29.9.2010

 

Dnes byly zásadně upraveny informace o historii hlavolamu Ježek v kleci. Často zpochybňovaný Roudnický (1935) a Spartakiádní Ježek v kleci (1955) byli po konzultaci se sběrateli označeny černým písmem a nápisem nepodloženo. Byl přidán Ježek v kleci z roku 1940 - ilustrace v časopisu Mladý hlasatel, což je první známá podoba Ježka v kleci, ze které vycházel pan Ulč v roce 1948 při výrobě prvního známého Ježka v kleci. Doplněn byl také Ježek v kleci, kterého dostávali ministři EU v roce 2009 v rámci českého předsednictví. Více zde: historie

 

Záhada Ulčova Ježka v kleci pokračuje!

28.9.2010

 

Jaroslav Foglar vlastnil dva hlavolamy, které skutečně odpovídaly své předloze. Jednoho z nich prý ukazoval na svých besedách a měl být údajně darem od pana Františka Ulče. To bylo dosud všeobecně známé a také uváděné v mnoha článcích včetně katalogu Foglarovské odznaky od Ivana Vápenky z roku 1994. Pan Ulč však žádného Ježka panu Foglarovi nedaroval! Hlavolam, který pan Foglar vlastnil je tedy od neznámého autora a mohl by být prvním známým Ježkem v původní podobě i když první známý Ježek v této podobě je ten Ulčův z roku 1948! Foglarův Ježek je z pochromované oceli s rozměry 4,5 x 7,6 cm. Rozšroubovatelná kulička má 14 špičatých ostnů. Osud tohoto Ježka skončil však 23. října 1998, kdy byl ukraden z muzea spolu s Foglarovým deníkem.

Druhý Ježek, kterého pan Foglar vlastnil měl leštěnou klec z bílého kovu o rozměrech 4,6 x 7,1 cm a mosaznou kuličkou s osmi ostny. Pan Ulč vyrobil jednoho Ježka o rozměrech 48 x 73 mm s 12 tupými ostny a dodnes ho vlastní. Kde je dnes původní Foglarův Ježek v kleci? Od jakého roku ukazoval pan Foglar svého Ježka na besedách? Pokud nám někdo můžete poskytnout nějaké informace, tak neváhejte a napište nám na e-mail: info@jezcivkleci.cz Děkujeme!

diskuse a komentáře

© RM

 

     

pan Jaroslav Foglar / Foglarův Ježek / pan František Ulč / Ulčův Ježek z roku 1948

 

 

Plánek létajícího kola Jana Tleskače

24.9.2010

 

K volnému stažení je nově plánek létajícího kola Jana Tleskače. Je určen pro tisk na běžný papír a je nutné u něho nastavit danou velikost, aby se vešel do dutiny ježka. Více v sekci návody.

 

Skleněný Ježek v kleci z první série

21.9.2010

 

Tohoto Ježka v kleci vyrobil pan Michal Zahradník z technického skla v roce 2007, v roce výročí nedožitých stých narozenin Jaroslava Foglara. Jedná se o klec s pěti otvory, celkové velikosti cca 6 x 8 cm (průměr x výška). Hvězdice uvnitř má šest nepravidelně dlouhých ostnů a sama kulička je dutá s cca 3 mm otvorem na vložení plánku tleskačova kola. Samozřejmě se nejedná o plnohodnotný hlavolam, spíše o velmi pěknou a atraktivní dekorativní záležitost. Nicméně technické sklo je velmi pevné a hvězdice se dovnitř také musí nějakým způsobem natočit. Na fotografii vpravo je původní velmi zajímavý obal na ježka, vyroben z třívrstvé lepenky, přetočený v ose, doplněný ručním papírem. Celý obal byl obtočen pruhem papíru s příslušným textem. Byla vyrobena omezená série v počtu 50ks. Právě tento popis Ježka v kleci ze skla byl doplněn do sekce rarity. Již brzy Vám představíme trochu odlišnou podobu tohoto Ježka z druhé série.

 

 

     

 

 

16. Výstava HRY A HLAVOLAMY

6.9.2010

 

Další, tentokrát už 16. Výstava HRY A HLAVOLAMY, se uskuteční v termínu 9.9. - 12.9.2010 opět v nádherných prostorách Novoměstské radnice na Praze 2. K vidění budou hlavolamy prastaré i moderní z celého světa, různých tvarů, typů a materiálů. Budete zde mít možnost vidět nového Ježivala v kleci, na kterém jsme se přímo podíleli. Můžete se podívat na přednášky, mistrovství ve skládání Rubikovy kostky a nebo si zahrát několik desítek deskových a společenských her. Přijďte se podívat.

 

 

     

 

 

Ježek v kleci darovaný ministrům EU nově v prodeji!

2.9.2010

 

V prodeji jsou poprvé Ježci v kleci, které dostávali ministři EU v roce 2009 v rámci českého předsednictví. První série byla rozdána ministrům a tato druhá série je první volně prodejná. Jedná se o omezenou sérii s 12 vyraženými hvězdami. Smysl tohoto daru je spojen s klasikou české literatury - spisovatelem Jaroslavem Foglarem. Ježek v kleci je také celosvětově uznávaným českým hlavolamem. Rozšroubovatelného Ježka v kleci EU můžete zakoupit v obchodu Ježcivkleci.cz

 

 

   

 

 

70 legendárních Ježků v kleci bude k vidění na výstavě Rychlých šípů

29.8.2010

 

Městská část Praha 1 pořádá z iniciativy svého starosty Filipa Dvořáka, ve dnech 1. až 20. září v Galerii Jedné věci v Náprstkově 12, unikátní výstavu. Ta nabídne díla všech oficiálních kreslířů příběhů Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky. Vedle toho budete moci zhlédnout i největší počet různých podob ježků v kleci.

„Tvůrcům výstavy se podařilo shromáždit symbolickou sedmdesátku dnes už kultovních ježků v kleci. Základem této kolekce, v níž je například i replika dřevěného hlavolamu z roku 1941, je sbírka pořadatele mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece Slavomila Janova,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Filip Dvořák.

Výstava se koná při příležitosti 70. výročí prvního vydání legendárního příběhu Rychlých šípů Záhada hlavolamu, který začal slavný spisovatel pro děti a mládež Jaroslav Foglar psát na pokračování pro týdeník Mladý hlasatel a jehož první část vyšla 30. srpna 1940.

Návštěvníci výstavy budou moci zhlédnout různá knižní vydání jak slavného románu Záhada hlavolamu, tak i jeho neméně úspěšných pokračování Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta, a to počínaje vzácným prvním vydáním Záhady hlavolamu z roku 1941 u nakladatelství Kobes. Největší část výstavy je pak věnována kresbám, ilustracím, komiksům a obrazům jedenácti malířů a ilustrátorů, které učaroval svět Jaroslava Foglara.

 

 

 

 

Příběhy okolo Ježků v kleci

24.8.2010

 

Kolem Ježka v kleci je i spousta příběhů, jak k němu jejich majitelé přišli. Občas se vyskytnou i kuriózní vyprávění, z něhož Vám nyní jedno předkládáme: "Přesné stáří ani výrobce neznám, současný majitel ho našel ležet někde v parku na zídce u potoka ještě když byl kluk. Proto ani neví, kdy a kým byl vyroben a už si nevzpomíná, v kterém roce ho našel. Teď je mu asi kolem padesáti let, takže ho mohl najít tak před čtyřiceti lety, ale to samozřejmě neznamená, že byl vyroben v roce 1970. Může být ještě o něco starší. Tento Ježek má ostny do kuličky našroubované a jsou kuželovitého tvaru. Jeho rozměry jsou 53 x 93 milimetrů. Šroubovací kulička je dělaná přibližně nebo dokonce stejně jako u toho umělohmotného ježka." Kdo a proč Ježka nechal na zídce? To asi zůstane věčnou záhadou. Máte také pravdivý příběh, který se váže k Vašemu hlavolamu? Neváhejte a podělte se s ním: info@jezcivkleci.cz

 

 

     

 

 

Další odlišná balení Ježka v kleci Mi Toys

12.8.2010

 

V prodeji jsou další odlišná balení Ježka v kleci značky Mi Toys nebo jejich napodobeniny. Krabičky jsou potištěny česky a nebo anglicky, ale logo výrobce na nich není. Pokud máte zájem o ověřený originál, tak zamiřte do obchodu Ježcivkleci.cz, kde je v prodeji oficiální evropská varianta Ježka Mi Toys v kvalitní černé krabičce.

 
 

   

 

 

Na náš trh se po 44 letech vrací původní český hlavolam Ježival v kleci!

 18.7.2010

 

Jeho vznik se datuje už do roku 1966, kdy ho vymyslel pan Stanislav Tvrdík. Hlavolam vznikl v době, která mu u nás příliš nepřála a tak se dostal do zahraničí, kde se začal sériově vyrábět. Kvalita výroby byla ovšem nevalná a proto u nás vznikla nová verze, která chce původnímu hlavolamu vrátit jeho zašlou krásu. Zatím málo známý Ježival v kleci se tak do České republiky vrací po dlouhých 44 letech!

 
 

   

Nový Ježival v kleci, jezival.jezcivkleci.cz

 

Slovy autora nového návrhu

Se souhlasem vynálezce původního Ježivala jsem se rozhodl obnovit výrobu tohoto jedinečného hlavolamu u nás. Ježival se v ČR vyráběl už v roce 1969 pro 300.oddíl Junáka z Prahy. Hlavolam byl vyráběn v miniaturním dřevo-kovovém provedení a mohl si ho koupit každý i mimo Junáka. Od té doby se u nás objevovala celá řada Ježků v kleci a na Ježivala se zapomnělo až do roku 2002, kdy se k nám dostal ze zahraničí. Ježival patří do ČR stejně jako jeho předloha Ježek v kleci a proto mě velmi udivilo, že se vyrábí v Číně. Myslím si, že by to tak nemělo být a proto jsem Ježivala navrhl do nové podoby, ve které nebyl nikdy vyroben a zároveň se vrací k "válcové" podobě hlavolamů vyráběných u nás v šedesátých letech. Je to tedy návrat ve všech směrech.  Radek Micopulos

Prodej Ježivala: obchod.jezcivkleci.cz

 
 

 

První prototypy hlavolamu z roku 1966

 

Nové technické řešení

Ježival byl navržen do nové podoby s ohledem na stejné hlavolamy vyráběné u nás v šedesátých letech. Původní „tyčkové“ provedení bylo navrženo do klasické „válcové“ podoby Ježků v kleci té doby. Tato změna byla provedena tak, aby se zachovaly původní rysy hlavolamu, který tak stále tvoří ostře řezané otvory děr a šest štíhlých tyček klece. Zaoblila se celá klec i její otvory. Ježival (váleček) dostal taktéž kulatější tvar na koncích i na tyčkách, což vyřešilo hlavně odpor kladený původním vnitřkem při vyjímání z klece. Otvor v horní a spodní části klece má menší průměr, aby hlavolam působil celistvějším dojmem a navázal spíše na první prototyp Ježivala s plnými víčky.

Více informací: jezival.jezcivkleci.cz

 
 

 

 Ježival Junák z roku 1969, Klasický válcový vzhled dobových Ježků v kleci

 

Dárkové sáčky na Ježky v kleci nově v prodeji!

 17.7.2010

 

Nové sáčky na Ježky v kleci ze semiše (veluru) si můžete nově zakoupit v našem obchodu. Zřejmě poprvé se tak prodávají rovnou s Ježky a jsou také velmi hezkým, stylovým balením.

 
 

       

 
 

Sáčky na Ježka v kleci v luxusním semišovém (velurovém) provedení jsou vhodné na Ježky do průměru max. 5,5 cm a do výšky 8 cm (při 8,5 cm už jde sáček šňůrkami stáhnout jen do poloviny). Jedná se o kvalitní český výrobek!

 
 

     

 
 

Sáčky mají rozměry 90 x 130 mm a je možné si vybrat z tradiční černé, elegantní barvy bordo a ze zajímavé tmavě modré. Fotografie u posledních dvou zmíněných mírně zkreslují - barva je trochu tmavší a méně sytá.

 
 

     

 
 

Ve Sluneční zátoce byl k vidění největší Ježek v kleci!

 6.7.2010

 

V sobotu 19. června 2010 byl u příležitosti 20. výročí založení Sdružení přátel Jaroslava Foglara ve Sluneční zátoce u Ledče nad Sázavou, kde se každoročně konají setkání příznivců díla tohoto autora, prezentován a poprvé představen jeden z největších ježků v kleci, který byl kdy vyroben. Většina přítomných, kteří kdy přečetli Záhadu hlavolamu nebo jiný díl stínadelské trilogie, byli tímto maxihlavolamem naprosto uchváceni. Nechme však již promluvit přímo výrobce tohoto hlavolamu, kterého jsem vyzpovídal přímo na místě, abych Vám takto zprostředkovaně přinesl minireportáž o maxiježkovi. Zdeněk Kráčmar - JAFO:

autor: Roman Liščák, zdroj: Bohoušek.cz

 

       

 

 

"Rozměry ježka odpovídají přesně kovovému, ke kterému zhotovil technickou dokumentaci František Ulč, ale je desetkrát zvětšen.To znamená, že průměr klece je 48 cm, výška 73 cm, šířka otvorů 20 cm, atd. Ježek má průměr 19 cm, ostny 4 cm - zkrátka všechny rozměry jsou zachovány. Klec je ze smrku a váží 15 kg, ježek je z buku a má 4 kg. Ježek je rozšroubovací, uvnitř jsou duralová pouzdra. Klec je lepená - na horní a dolní víka jsou naklíženy latě síly 3 cm, boky jsou seříznuty tak, aby byl otvor po vlepení rovný - tedy 20cm. Nahoře a dole jsem dolepil vždy dvě latě délky asi 25 cm, aby vyšel rádius. Všechny latě jsou přišroubovány vruty. Pomocí frézy na dřevo jsem si nahoře a dole udělal přesný průměr 48 cm a podle nich jsem dohobloval celou klec. Přímočarou pilou jsem udělal otvory do rádiusu a celou klec jsem obrousil vibrační bruskou. Poté proběhlo jen závěrečné "oživení" ježka, aby šel dovnitř a ven. Celkově mi to trvalo asi 80 hodin, a je to pěkná fuška - jak práce, tak i ta váha! Ale stálo to za to."

 
 

   

 

 

Nový nejmenší Ježek v kleci!

 25.6.2010

 

V návaznosti na předchozí novinku - pan Ješina nakonec vyrobil ještě menšího Ježka, než kterého vyrábělo družstvo umělecké výroby Granát z Turnova. Nový nejmenší Ježek v kleci má rozměry 9,57 x 14,95 mm a je devátým kusem v této jedinečné sbírce. Příště se můžete naopak těšit na fotografie největšího a také nejpovedenějšího dřevěného Ježka v kleci od jiného autora. Už nyní můžeme prozradit, že se jedná o 10 x zvětšený ulčův plán s rozšroubovatelným ježkem uvnitř!

 
 

       

 

 

Vlastní výroba mosazných Ježků

 15.6.2010

 

Ježky v kleci, které vyrobil pan Jiří Ješina z Brna jsme tu prezentovali už před časem v novince s názvem Domácí výroba č.3, která je už nyní v archivu. Pan Ješina svou sbírku nyní rozšířil o dalších pět mosazných Ježků na celkem osm kusů. Klec vyrábí ze tří kusů a to z pláště, spodního a horního víčka. Vše letuje stříbrem včetně ostnů ježka, jehož kulička je soustružená. Vše se musí prý pečlivě opracovat a vyleštit. Do hotové klece pak napasuje ježka a když jde tam, tak musí jít i ven. Největší Ježek má rozměry 36 x 62 mm. Nejmenší z Ježků má až neuvěřitelných 11 x 19,4 mm a přibližuje se tak nejmenšímu Ježku v kleci, který v roce 2004 vyrábělo družstvo umělecké výroby Granát z Turnova. Jeho rozměry totiž byly 11 x 17 mm, ale stále si tak drží svůj post nejmenšího vyrobeného Ježka v kleci. 

Fotografie vašich Ježků můžete zasílat na email info@jezcivkleci.cz a my je zde rádi uveřejníme.

 
 

       

 

 

Mosazný Ježek v kleci Klasik v plném lesku

 26.5.2010

 

Jak může vypadat tento mosazný kousek v plném lesku si můžete prohlédnout na nových fotografiích. Ježek byl vyleštěn cídidlem Sitol a i když tento lesk nezůstane trvalý, tak je opravdu krásný. Obrázky si můžete po kliknutí ještě zvětšit dalším klikem. Na prohlédnutí celého obrázku v plné velikosti doporučujeme roztáhnout okraje okna.

 
 

     

 

 

Jedinečný hlavolam Cast Cuby

 19.5.2010

 

Hlavolam Cast Cuby, nebo-li japonská kostka toho má s Ježkem v kleci společného více, než by se mohlo zdát. Spojuje v sobě geniální princip provlékání hranolku se zkosenými konci v labyrintu, který tvoří samotná klec. Ta má různé výřezy, jimiž je možné hranolek otočit o 90 stupňů do 2 směrů a nebo ho provléknout do protějšího otvoru. Ačkoliv se udává k tomuto hlavolamu střední obtížnost, tak je spíše vyšší a záleží na tom, jak je hranolek v labyrintu moc "zamotaný". Jeho vyndání totiž umožní přibližně 15 tahů, které je nutné udělat. Cast Cuby se rozhodně nepodobá Ježkovi tvarem, ale principem ano. Má stejně jako Ježek v kleci pouze jeden otvor, kterým lze hranolek vyjmout a také s ním musíte různě otáčet, než se někam dostanete. Na obrázku uprostřed je někde před vyřešením a má tak v této pozici zobrazovat usmívající se obličej s vyplazeným jazykem, protože ještě nejste u konce. Stačí ale několik promyšlených tahů a "obličej" se dostane do obrácené - smutné polohy, kde už stačí jedním tahem hranolek vyndat a vyřešit tak, ještě před chvílí, vysmívající se hlavolam :-). Japonská kostka je  výborná pro odreagování a díky chytrému principu je také velmi hravá. K řešení vede celkem dost tahů, které si není možné příliš zapamatovat a tak je trvanlivost tohoto hlavolamu na skvělé úrovni. Pokud tedy hledáte něco jiného než Ježka v kleci a nebo snad i něco hravějšího, tak vám tento hlavolam vřele doporučujeme, jistě si ho oblíbíte. Zakoupit ho můžete v obchodu Ježcivkleci.cz

 
 

     

 

 

Další způsob výroby Ježka z jednoho kusu materiálu

 17.5.2010

 

Tři způsoby jakými se dá vyrobit Ježek v kleci jsme Vám už ukázali v článku z 6.5. Čtvrtým a rovněž zajímavým způsobem výroby Ježka z jednoho kusu materiálu je klec vysoustružená i z vnitřní strany. Pro snadnější představu, jak se dá takový Ježek udělat, nám pan Martin Choděra poskytl i výkres, který popisuje následovně: Na obrázku číslo 1 je výchozí materiál (je plný). Začne se zarovnáním čel na soustruhu na žádaný rozměr (výšku). Potom se materiál provrtá skrz na žádaný průměr (obr. číslo 2). Na obrázku číslo 3 je znázorněno vytvoření vnitřní dutiny soustružnickým nožem (jeho tvar je na obrázku. Kolik materiálu se má odebrat se dá už snadno spočítat. Podrobný popis ZDE. Vznikne pouzdro (obr. číslo 4), do kterého stačí už jen vyfrézovat podélné otvory a klec je hotová.

Na fotce vlevo je Ježek podle kterého jsou vyrobeny dvě kopie Ježka v kleci na obrázku vpravo. Výrobce a rok výroby u originálu je neznámý. Byl vyroben soukromě jen jeden kus s klecí z jednoho kusu materiálu o výšce 75 milimetrů a průměru 46 milimetrů. Klec je z hliníku a ježek je celý z mosazi s 8 ostny a průměru koule 20 milimetrů. U kopií jsou klece vyrobeny rovněž z hliníku a z jednoho kusu materiálu. Kulička ježka je mosazná a ostny ocelové natřené zlatou barvou. Do kuličky jsou ostny upevněny šroubováním. Klec obou Ježků je 70 mm vysoká a má průměr 46 mm. Průměr kuličky ježka je 20 milimetrů. Tyto dvě kopie jsou vlastní výrobou pana Choděry z roku 2008. U originálu jsou podélné otvory frézované a u kopií pilované.

 
 

     

 

 

Ocelové nervy, Uvězněný satelit a další

 13.5.2010

 

Náš populární hlavolam se v zahraničí málokdy jmenuje tak, jako u nás. Ježek v kleci Philos se například v USA prodává jako hlavolam Ocelové nervy (Nerves Of Steel) a ve Velké Británii ho můžete nalézt pod názvem Uvězněný satelit (Trapped Satellite). Tyto názvy mají od přirovnání k ježkovi už opravdu daleko a je na nich jasně vidět odlišný pohled každého národu. V USA dostal hlavolam jméno zřejmě podle jeho obtížnosti a v Británii ho přirovnávají nejspíš ke Sputniku :-). V Austrálii jdou ještě dál a Ježka Mi Toys nazývají rovnou Raketoplánem v kleci (The shuttle in the cage). Hlavolam má navíc i pojmenování Man the Torpedo (torpédo), které se používá spíše ke známému ostnatému válečku v kleci. Uvádí se k němu, že se můžete stát jeho zachráncem a pomoci mu v útěku. To už je opravdu velká fantazie, ale jsou tu i méně originální názvy jako například hlavolam Klec (Ježek Mozkolam), u něhož je prý cílem vyjmout míč! Nakonec si můžete prohlédnout i rozdílná balení Ježka Mi Toys prodávaná pro různé světové trhy. Vlevo je už zmíněná verze prodávaná v Austrálii, uprostřed je evropská varianta prodávaná i v našem obchodu a vpravo je balení Ježka prodávaného v Rusku.

 
 

       

 

 

Ježek v kleci Máj z roku 1971

 10.5.2010

 

Od roku 1969 vyráběl Puls Ostrava pro Klub Máj Karviná kovového Ježka v kleci, který se konečně nejvíce podobal původnímu originálu. Ježek se vyráběl s klecí natřenou buď černou barvou a nebo v poniklované lesklé úpravě. Ta byla donedávna málo známá a teprve nyní máme k dispozici i její fotografie. Tato verze byla v roce 1971 prodávaná za 90 nebo 99 Kčs. Tyto nové informace byly doplněny do historie.

 
 

   

 

 

Ježek vyrobený z jednoho kusu materiálu

 6.5.2010

 

Ježek v kleci se dá vyrobit nejrůznějšími způsoby. Tím nejsnadnějším je udělat "tyčkovou" podobu - navrtat jednoduchá víčka klece a zasadit do nich tyčky. Dalším způsobem je "válcová" podoba - do trubky se vyfrézují nebo vyříznou otvory a na oba konce takto vzniklé klece se nasadí víčka. Posledním a zřejmě nejzajímavějším způsobem výroby je vyfrézovat plný materiál. Klec díky tomu vznikne z jednoho kusu materiálu a ten kdo hlavolam vyrobil se může pyšnit tím, že je Ježek opravdu nedobytný. V kleci vznikne zajímavé osazení a hlavolam tak dostane opravdu jedinečný vzhled. Prvního Ježka zleva vyrobil z jednoho kusu mosazi pan Boleslav Žemlík. Dokáže taky někdo někdy vyrobit samotného Ježka uvnitř z jednoho kusu materiálu? :)

 
 

          

 

 

Háčkovaná rarita jako dárek

 4.5.2010

 

Ježka v kleci nevyrábí pouze muži, jak můžete vidět na fotografiích níže. Tohoto netradičního Ježka dostal sběratel od své manželky k narozeninám. Hlavolam je háčkovaný, vysoký 8,5 centimetrů s klecí o průměru 7 cm. Má 4 otvory, tyčky klece jsou vyztuženy třemi špejlemi a kola klece jsou vyztužena čtvrtkou. Ježek má dvanáct ostnů vyztužených špejlemi a přišitých ke kuličce. Jeho vnitřek je vyplněn molitanovou drtí. Tento Ježek byl zařazen do rarit.

 
 

    

 

 

První mosazný Ježek v kleci v prodeji!

 2.5.2010

 

Sen každého kluka nebo muže s jeho duší je tady! Ježek v kleci se vyrábí už celých 69 let a teprve nyní je zde Ježek v kleci vyrobený celý z mosazi. První, který ukazuje představu Ježka takového, jak by měl skutečně vypadat. Tento hlavolam bude vyroben v menší sérii a už nyní je k dostání v obchodu Ježcivkleci.cz! Tato varianta vychází z původní hliníkové předlohy a odlišný je pouze průměr, který je o 2,3 mm větší a celý Ježek je vyroben z mnohem ušlechtilejšího materiálu.

 
 

          

 

 

Nová verze stránky spuštěna!

 26.4.2010

 

Dnes byla spuštěna nová verze stránky Ježcivkleci.cz, která už nemá problémy s posuvem a obrázky se otevírají do malých oken. Kromě technického vylepšení byla nejvíce předělána sekce historie. Ta nyní obsahuje mnoho nových informací, fotografií a místo stručného článku seznamuje rovnou se všemi typy Ježků v kleci a jejich historií od roku 1895 až do současnosti!

Pan Jerry Slocum, sběratel s nejrozsáhlejší sbírkou na světě čítající více než 40 000 kusů hlavolamů nám poskytl úplně novou informaci o hlavolamu Had a hvězda. Objevil se totiž už 25.května 1895 v Selchow & Righter Games catalog. Za tuto novou informaci mu tímto mnohokrát děkujeme!

 
 

          

 

 

Kultovní cena "Ještěd f kleci"

 16.4.2010

 

Ještěd f kleci je soutěž Fatulu (viz. atypický název) o nejlepší studentský projekt na Fakultě umění a architektury v Liberci. V únoru letošního roku proběhlo předání této putovní ceny a v létě proběhne předání další. Tato cena vznikla v roce 2005 jako doplnění běžného posuzování ateliérových prací studentů. Jak se Ještěd z klece dostane je prý tajemstvím každého, kdo ho získá.

zdroj: www.jestedfkleci.cz , www.archiweb.cz

 

          

 

 

Mosazný Ježek v kleci Klasik brzy v prodeji!

14.4.2010

 

Do prodeje se v nejbližší době dostane mosazná varianta Ježka v kleci Klasik - 2010. Hlavolam bude vyroben v menší sérii a bude tak určen spíše sběratelům. Pokud o něho máte zájem, můžete si ho už nyní nezávazně zamluvit na e-mailu: info@jezcivkleci.cz s uvedením vašeho jména, na které bude později uvedena objednávka. Více informací v obchodu Ježcivkleci.cz!

 

114 let od prvního známého patentu Ježka v kleci

7.4.2010

 

7.dubna 1896 si nechal pan Clarence A.Worrall z Filadelfie v USA patentovat hlavolam, který je dnešnímu Ježku v kleci velmi podobný a proto se považuje za jeho přímého předchůdce. Jedná se ovšem o "tyčkovou verzi" hlavolamu, tudíž je velmi pravděpodobné, že právě "trubková verze" vznikla až u nás. To se mohlo stát buď v roce 1935 v továrně na hračky pana Veselého z Roudnice nad Labem, což ale nebylo dosud stoprocentně prokázáno a nebo nás s tímto hlavolamem seznámil opravdu až pan Jaroslav Foglar ve svém prvním příběhu Rychlých šípů. Ten vyšel v časopisu Mladý hlasatel 30.8.1940 pod názvem Záhada hlavolamu. Obálku tohoto vydání tvořila ilustrace kreslíře Jana Fischera, kde byl jasně znázorněn trubkový tvar tohoto hlavolamu. Ať už to bylo jakkoliv, tak pan Foglar nejspíš už tehdy věděl, proč nazval svůj příběh právě tou záhadou. Jako zajímavý se jeví i příběh pana Worralla, protože se stal podle všeho také vynálezcem prvního zavíracího špendlíku!! Vymyslel ho ve stejném roce jako Ježka - 1. prosince 1896. Současnou podobu mu dodaly i české patenty z 20.let minulého století.

 
 

     

 

 

Fotografie dalšího Ježka z roku 1955

 6.4.2010

 

Máme tu fotografie dalšího Ježka v kleci (z aktualizace novinky 1.4.) vyráběného údajně v letech 1955 - 1958. Tento kus je navíc v originální krabičce spolu s obrázkem Rychlých šípů. Pan Pavel Švorm z Kolína ho koupil před pěti lety od známého, který ho měl po otci a prý je někdy z roku 1958.

 
 

           

 

 

Ježek Junák z roku 1969

 25.3.2010

 

Hlavolam s názvem Man The Torpedo má stejně jako klasický Ježek v kleci několik svých předchůdců. Dnes ho pod licencí vyrábí belgická firma Eureka v Číně, ale hlavolam je původem z České republiky. Autorem tohoto hlavolamu je pan Stanislav Tvrdík, který si první prototyp nechal vyrobit už v roce 1966. Více o tomto hlavolamu se už dozvíte v dříve zveřejněném článku ZDE. V roce 1969 ale podobného Ježka nechal vyrobit i 300.oddíl Junáka v Praze. Byl prodáván za 3 Kčs na různých místech Prahy, ale do dnešního dne se dochovalo pouze několik kusů, které vlastní jen pár sběratelů. Hlavolam má horní a spodní víčka ze dřeva natřená červenou barvou, tyčky klece z drátů a oválného Ježka vyrobeného z mosazi. Rozměry má opravdu miniaturní - průměr 2,5 cm a výšku 3,8 cm. Byl prodáván v krabičce ze silného papíru spolu s malým letákem. Jedná se o jednu z nejcennějších kuriozit pro každého sběratele!

 
 

              

 

 

Sériově vyráběný Ježek v kleci z roku 1955!

 10.3.2010

 

O kovových Ježcích vyráběných před rokem 1968 toho není dosud příliš známo. Právě v tomto roce bylo poprvé vyrobeno několik kusů (nikoli sériově) panem Horákem z Brna. Nejednalo se úplně o klasické provedení hlavolamu, protože Ježek měl 6 ostnů a klec 4 otvory. Více o tomto Ježku naleznete v sekci typy. Před tímto hlavolamem byl vyráběn v roce 1941 pouze dřevěný tyčkový Ježek K. Moučka. Mezi těmito roky je prodleva 27 let a proto by bylo více než podivné, aby se i v této době neobjevil nějaký sériově vyráběný Ježek v kleci. A opravdu, údajně se v roce 1955 vyráběl a prodával hlavolam z černé oceli o rozměrech 48 x 73 mm a hmotnosti 263 gramů. Tento hlavolam si můžete prohlédnout na fotografiích umístěných níže. Ježek má 12 ostnů z čehož nejdelší osten má 10,8 mm a průměr koule ježka je 19 mm. Byl prý zakoupen v Praze v roce 1955 v průběhu spartakiády. Jedná se zatím o jediný známý kus z této výroby. Pokud ho proto někdo má a nebo o něm ví něco dalšího, tak to jedině uvítáme na e-mailu: info@jezcivkleci.cz

Aktualizace 1.4. - tohoto Ježka má i další sběratel a rovněž potvrdil jeho datování do let 1955 - 1958 !

 
 

              

 

 

Plánek létajícího kola Jana Tleskače

 2.3.2010

 

V prodeji je nově i plánek létajícího kola Jana Tleskače. Jeho rozměry jsou 84 x 60 mm a při zakoupení s kovovým rozšroubovatelným Ježkem bude plánek automaticky umístěn do jeho vnitřku přeložený a srolovaný - viz. foto, na přání nebo při zakoupení jiného Ježka bude plánek v nepřeloženém stavu. Plánek si můžete zakoupit i samostatně. Více přímo v obchodu Ježcivkleci.cz

 
 

    

 

 

Sbírka č. 6

 15.2.2010

 

V sekci sbírky přibyla jedna nová sbírka Ježků v kleci. Máte také nějakou zajímavou sbírku tohoto hlavolamu a chcete se o ni podělit s ostatními? Není nic jednoduššího, než ji vystavit právě zde! Jak na to se dozvíte tady.

 
 

              

 

 

Nový Ježek v kleci - Klasik

 8.2.2010

 

Na trhu je nový Ježek od českého výrobce. Jeho rozměry jsou 46,6 x 74 mm a je vyroben z duralu (hliník + měď). Ježek uvnitř není rozšroubovatelný a má 10 ostnů. Hlavolam je vyroben velmi kvalitně a díky silnějším stěnám klece má stejnou hmotnost jako jiné typy Ježka v kleci (má větší hmotnost než Ježek Froněk z devadesátých let). V obchodu Ježcivkleci.cz je právě v prodeji!

 
 

         

 

 

Dále jsou v prodeji další barvy rozšroubovatelného Ježka a to oranžová a zelená. Nyní je tedy možnost vybrat si z devíti barev tohoto hlavolamu plus šedé, kterou se ale chystáme tento rok doprodat a nahradit ji stříbrnou verzí, která je velmi podobná.

 
 

    

 

 

Další a poslední novinkou v obchodu je i kniha Jaroslav Foglar v hádankách a vzpomínkách, která seznamuje s jeho životem, romány a Ježkem v kleci. Kniha obsahuje spoustu černobílých fotografií, ilustrací, ale také hádanek, křížovek a dalších zajímavostí. Více zde.

 
 

              

 

 

Návody, texty a knihy v prodeji

 23.1.2010

 

V obchodu Ježcivkleci.cz jsou nově v kategorii Doplňky v prodeji také návody, texty a knihy zabývající se tématikou hlavolamu Ježek v kleci. K dispozici jsou zatím návody na Ježka Clever 1 a 2, Lva v kleci, dále návod na hlavolamy Kanárek, Sova a Kos v kleci a také anglický text popisující vznik tohoto českého hlavolamu ve spojení s Jaroslavem Foglarem a Rychlými šípy. Knihy budou k dispozici v nejbližší době.

 
 

              

 

 

Dřevo kovový Ježek v kleci ve všech velikostech

 13.1.2010

 

Na obchod.jezcivkleci.cz jsou nyní dřevo kovoví Ježci v kleci dostupní ve všech velikostech. Jedná se o velikosti pod označením S (50 x 77 mm), M (62 x 94 mm), L (69 x 111 mm) a spíše kuriozita - extra velký Ježek XL (114 x 185 mm), který navíc váží téměř jedno kilo. Provedení těchto Ježků v kleci je v přírodním vzhledu z kvalitního bukového dřeva. Hlavolam má příjemnou obtížnost a tak je vhodný i pro děti. Kombinace dřeva a kovu je velmi pohledná a navíc je zpracována také velmi bytelně. Tento typ Ježka můžeme vřele doporučit a myslíme si, že by rozhodně neměl chybět v žádné sbírce.

 
 

              

 

 

Domácí výroba č.3

 29.12.2009

 

Jako další z vlastních výrobků zde máme Ježky v kleci, které vyrobil pan Jiří Ješina z Brna. Všechny tři kusy jsou vyrobeny z mosazi. Nejmenší má průměr 18 mm, výšku 30 mm, střední má průměr 22 mm, výšku 38 mm, největší má průměr 36 mm a výšku 62 mm. Dva menší mají 6 ostnů, největší má 10 ostnů a předlohou pro jejich výrobu byla ilustrace dr. Fischera v Záhadě hlavolamu.

Máte také takový hlavolam? Neváhejte a pošlete jeho fotografie na email info@jezcivkleci.cz a my je zde rádi uveřejníme.

 
 

                   

 

 

Novinka - zlatý a stříbrný Ježek v kleci

 17.12.2009

 

Na obchod.jezcivkleci.cz je v prodeji novinka v podobě zlatého a stříbrného rozšroubovatelného Ježka v kleci. Jedná se o velmi povedené barevné varianty, které tu doposud chyběly!

 
 

    

 

 

Nové verze plánků

 7.12.2009

 

V sekci návody jsou nové a čitelnější verze plánků na výrobu Ježka pana Františka Ulče.

 
 

 

 

Ježek v kleci darovaný ministrům EU

 26.11.2009

 

22. března 2009 se v Praze uskutečnila neformální Rada ministrů pro vzdělávání, kterou pořádalo české předsednictví. Zasedání vedl český ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška, který ministrům předal dárek v podobě Ježka v kleci. Smysl tohoto dárku je spojen s klasikou české literatury - spisovatelem Jaroslavem Foglarem. Ježek v kleci je také celosvětově uznávaným českým hlavolamem.

Pro ministry EU bylo tedy vyrobeno 50 kusů speciální série s 12 vyraženými hvězdami. Jeden kus, který zbyl prodáváme v našem obchodu - prodáno. Jedná se o opravdovou raritu, u které není vůbec jisté, zda se bude ještě vyrábět. I kdyby se dále vyráběla, tak už to nebude kus z první série vyrobené pro tuto příležitost.

 
 

              

 

 

Vyhodnocení ankety o nejhezčího Ježka

 18.11.2009

 

Anketa, která začala 17.11.2008 a byla ukončena 17.11.2009 - přesně rok po jejím zahájení nám ukázala Ježka v kleci, který je podle 152 hlasujících tím nejhezčím. Do ankety byly zahrnuty sériově a vícekusově vyráběné typy kovových Ježků v kleci od samotného vzniku hlavolamu až dodnes. Celkem se ankety zúčastnilo 440 hlasujících! Více v sekci ankety.

 
 

         

první, druhé a třetí místo

 

Nový článek: Ježek v kleci a film

 15.11.2009

 

Ježek v kleci, který se v seriálu objevuje je asi nejpovedenější filmovou rekvizitou tohoto hlavolamu. Ježek má 10 špičatých ostnů a je rozšroubovatelný. 

Více v novém článku !

 

Nový internetový obchod a exkluzivní NOVINKA!

 9.11.2009

 

Otevřeli jsme pro vás nový specializovaný internetový obchod s Ježky v kleci ! Jako jediní na trhu nabízíme více než dvacet typů Ježka v kleci a také exkluzivity, které jinde nenajdete. Nyní v prodeji novinka - dřevěný ježek s neobvyklými ostny! Viz. foto níže. K zakoupení je pouze v našem novém obchodu! Prodáváme ho jako první v ČR!

Více zde: obchod.jezcivkleci.cz

 
 

    

 

Ježci v kleci.cz

 1.11.2009

 

Dne 1.11.2009 přešla původní stránka www.jezekvkleci.ic.cz po 4 letech jejího působení na novou doménu www.jezcivkleci.cz. Děkujeme všem dosavadním návštěvníkům této stránky, neboť se tak stalo hlavně díky jejich neutuchajícímu zájmu o tento hlavolam. Věříme, že se vám bude líbit trochu upravený styl a uvítáme i vaše postřehy. Budeme rádi, když si nás i nyní uložíte opět do svých oblíbených stránek. Nejsnadnější je to stiskem tlačítka Ctrl + D. Ještě jednou děkujeme.

 
 

 
 

Domácí výroba č.2

 1.11.2009

 

Jako další z vlastních výrobků zde máme Ježka v kleci, kterého vyrobil pan Milan Holek před více než 20 lety. Ježek uvnitř je nerozšroubovatelný, má 12 ostnů a každý má jinou délku. Jen málokdo ho dokáže vyjmout z klece, zato autor pokaždé.

 
 

               

 

Domácí výroba

 25.10.2009

 

Mezi lidmi nejsou pouze sériové typy Ježka v kleci, ale také spousta hlavolamů, které si šikovní jedinci umí vyrobit sami. Na obrázcích můžete vidět právě jeden takový kus, jenž vyrobil pan Vladimír Chmelař. Klec tohoto hlavolamu je vyrobena pouze z jednoho kusu materiálu, ježek je rozšroubovatelný a má 14 ostnů. Samotnou konstrukci a způsob vyjmutí si vymyslel autor sám, jelikož se jedná o unikátní kus. Máte také takový hlavolam? Neváhejte a pošlete jeho fotografie na email radek.dk@centrum.cz a my je zde rádi uveřejníme.

 
 

         

 

Hlavolam z roku 1968 a poděkování za účast v anketě

 19.10.2009

 

V sekci typy byly doplněny informace týkající se Ježka v kleci z roku 1968. Rozměr tohoto hlavolamu je 32 x 75 mm a je nezvykle vysoký vzhledem ke svému průměru. Horní i spodní víčka hlavolamu mají velmi malé otvory a ostny ježka jsou broušeny mírně do špice. Hlavolam má 4 otvory, kterými se dá vyndat ježek se 6 ostny. Materiál klece je pochromovaný, ježek je z oceli o ostny jsou také pochromované. Tento Ježek v kleci byl údajně vyroben panem Horákem ze Silůvek (Brno). Jednalo se o menší kusovou výrobu min. 60 kusů (podle zde uveřejněné ankety). Může jich být ale mnohem více. To je zatím vše, co je o tomto hlavolamu známo, ale i dále uvítáme jakékoliv další informace.

Ještě bychom chtěli dodatečně poděkovat všem čtenářům této stránky, kteří ji nominovali v anketě Křišťálová Lupa 2009 - Cena českého internetu - Média uživatelská. I když se tento web neumístil na předních příčkách, aby byl nominován, tak si přesto velmi ceníme vašich hlasů a uvítáme je i v příštím roce, který bude jak věříme, úspěšnější. Děkujeme!

 
 

    

 

Skutečný Ulčův Ježek v kleci

 1.10.2009

 

Ježka v  kleci, kterého vyrobil v roce 1948 František Ulč a věnoval ho Jaroslavu Foglarovi obestírá už od začátku spousta nepřesností..

Více v novém článku !

 

Hlavolamy podobné Ježku v kleci

 17.8.2009

 

Na trhu s hlavolamy je v současnosti spousta rarit blízce příbuzných Ježku v kleci, ale také jsou tu hlavolamy, které jsou mu pouze podobné. To můžete vidět na těchto třech dřevěných hlavolamech, kde se nejedná přímo o vyndávání předmětu uvnitř, ale spíš o jeho sestavení v kleci. Tyto hlavolamy jsou tedy už více odlišné než klasické rarity a proto tam nebudou zařazeny. V podstatě jsou odlišné principem (jde jen o skládání), ale také přesahují počet 3 dílů, ze kterých mohou být sestaveny, aby byly zařazeny do této kategorie. Přesto jsou zajímavé a proto se s nimi budete občas setkávat i zde.

 
 

         

 

Nové návody a rarita

 9.8.2009

 

V sekci návody nově naleznete postup na vyjmutí hlavolamu Lev v kleci a Kanárek v kleci. Na trhu je nyní z této série i nová rarita Drak v kleci, jak můžete vidět na obrázku vpravo.  Tento hlavolam byl zařazen do sekce rarity.

 
 

              

 

Kuriózní spor o Ježka v kleci

 10.7.2009

 

Velmi kuriózní spor, který se právě kvůli tomuto hlavolamu vedl a nebyl až donedávna vůbec znám. Návrh výmazu průmyslového vzoru podal údajný pan J. F. proti panu ing. B. H. Pokud vám připadají iniciály povědomé, tak se nemýlíte.

Více v novém článku !

 

Vyhodnocení ankety

 1.7.2009

 

Je zde vyhodnocení dlouhodobé ankety, která probíhala od 1.3.2006 do 1.7.2009. Celkem se sešlo 829 hlasů a bylo možné hlasovat pro hlavolamy, které máte. Anketa tedy vypovídá o rozšířenosti jednotlivých typů Ježků v kleci a s největší pravděpodobností i o jejich oblíbenosti v jednotlivých obdobích.

Výsledky jsou uvedeny v procentech a pořadí je následující:

1. český kovový Ježek "Hron" - č. 5

2. kovový rozšroubovatelný Ježek pana RNDr. Jaroslava Flejberka - č. 8

3. český Ježek "Froněk" z devadesátých let - č. 11

Další typy hlavolamů se už sešly s podobnými výsledky, jsou zastoupeny ve zhruba stejném množství. Na trh začínají pronikat i nejrůznější zahraniční hlavolamy, jak si můžete všimnout na číslech 3, 4, 9 a 13. Ježek s číslem 14 byl určen jiným typům tohoto hlavolamu. Dá se tedy předpokládat, že právě tato volba znamenala hlavolamy převážně domácí výroby. Ježek s číslem 10 zastupoval všechny plastové verze tohoto hlavolamu. Rozšířenost plastových Ježků v sedmdesátých a osmdesátých letech byla velká a je proto zajímavé (i když ne překvapivé), že se jich do dnešních dnů příliš nedochovalo. Početně jsou zastoupeny naopak malosériově vyráběné typy s číslem 1 a 12. V současné době jsou na trhu už další typy Ježka v kleci a proto musela být tato anketa ukončena. Myslím si, že má ale svou vypovídající hodnotu a rád uvítám i vaše postřehy z jejích výsledků.

RM

 

 
 

Rarity - 5. část

 27.6.2009

 

Jako další část rarit jsem tentokrát vybral něco spíše z umělecké tvorby, jak můžete vidět hned na prvním obrázku. Jedná se o výrobek ze statku Bernard, který byl vyrobený tradiční kovářskou technikou. Autorem návrhu a tvůrcem Ježka je mistr kovář Ivo Rudolf z Bečova nad Teplou. Ježek byl vyrobený v roce 2008. Je 29 cm vysoký a v průměru má 16,5 cm. Jednotlivé kusy Ježků jsou číslované a tento má číslo 6. Velmi pěkná řemeslná práce.

Dalším zajímavým kusem je Ježek sestavený pouze ze slavné stavebnice Merkur. Jeho autorem je pan Jiří Mládek z Roudnice nad Labem. Tento Ježek v kleci má na výšku 37 cm a průměr 23,5 cm. Hlavolam má 22 ostnů o délkách 10 - 16 cm a průměr vlastního Ježka je 11 cm.

Posledním kusem je vyloženě sběratelská rarita. Jedná se o dřevěný Píst v kleci. Hlavolam má specifické řešení a považuji ho za jednu z nejpovedenějších rarit, které se do dnešní doby objevily. Jedná se o menší sériovou výrobu a je možné ho zakoupit zde.

Všechny tyto zajímavosti jsou opět zařazeny do sekce rarity. Máte také podobné hlavolamy nebo jste na nějaké zajímavé na internetu narazili? Neváhejte a pošlete jejich fotografie na email radek.dk@centrum.cz a je zde rád uveřejním.

 

         

 
 

Nová sekce - Články

 19.6.2009

 

Byla vytvořena nová sekce články, kde budete nyní nacházet všechny nové články. V sekci novinky bude pouze upozornění na nový článek namísto původního zobrazování přímo zde. V sekci novinky se budou objevovat spíše zprávy ohledně nových typů Ježků v kleci, rarit, nových hlavolamů a také akcí nebo výstav.

Další dřevo kovový Ježek v kleci

 25.5.2009

 

V poměrně krátké době za sebou se na trhu začaly objevovat nové typy Ježků v kleci vyráběných v kombinaci dřeva a kovu. Právě tento ježek je dalším z řady dřevo-kovových Ježků v kleci. Je vyráběn čínským výrobcem, firmou Woody a jeho rozměry jsou 53 mm v průměru a 100 mm na výšku, ale mohou se i trochu odchylovat. Tento nový Ježek byl zařazen do sekce typy.

 

 
 

Nový dřevo kovový Ježek v kleci

 12.5.2009

 

Na trhu se objevil nový typ Ježka v kleci od českého výrobce. Je vyroben ze dřeva a kovu. Jeho rozměry jsou: 11,5 cm v průměru, 19 cm výška, 3,2 cm výška dřevěného okraje a průměr koule 5 cm. Zakoupit se dá například zde. Tento nový Ježek byl zařazen do sekce typy.

 

         

 
 

Záhada Roudnického Ježka v kleci

 19.4.2009

 

Dnešní článek by měl objasnit legendu o hlavolamu, o němž se tvrdí, že je nejstarším Ježkem v kleci vyrobeným na území Čech.

celý článek >

 

Nový typ Ježka v kleci

 15.3.2009

 

Na trhu se objevil nový typ Ježka v kleci od čínského výrobce MI Toys. Je v podstatě stejný jako dosud známý hlavolam a liší se pouze tím, že využívá jiný princip vyjmutí ježka z klece. Tyčky klece jsou zešikmené, aby byl hlavolam složitější, osy ježka nejsou umístěny symetricky. Zakoupit se dá například zde.

 

    

 
 

Rarity - 4. část

 5.2.2009

 

V současné době jsou na trhu nejrůznější hlavolamy a mezi nimi často i takové, které nápadně připomínají Ježka v kleci. Dva dřevěné hlavolamy jsou sériové výroby a úkolem je vyjmout z klece předmět uvězněný uvnitř. Ježek uprostřed je vyrobený ze skla a princip je stejný. Tyto hlavolamy byly zařazeny do sekce rarity. Máte také podobné hlavolamy nebo jste na nějaké zajímavé na internetu narazili? Neváhejte a pošlete jejich fotografie na email radek.dk@centrum.cz a je tady rád uveřejním.

 

        

 
 

Japonská novinka Cast Equa

 3.1.2009

 

Hlavolam Cast Equa je poslední dílo firmy Hanayama z Japonska. Obtížnost tohoto hlavolamu je 5, tedy hodně těžká. Tento hlavolam byl zařazen do sekce rarity, kam patří hlavolamy s principem podobným Ježku v kleci. Vždy se jedná se o jednu část tvořící tzv. klec a uvnitř buď posouvací nebo vyndavací součást hlavolamu. Součásti hlavolamu mohou být ovšem maximálně 3, aby mohl být zařazen do této skupiny. Cast Equa to splňuje a má tam tedy své čestné místo. Zakoupit ho můžete zde.

 
 

              

 
 
 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.