Historie hlavolamu Ježek v kleci: 1895 - 2000

přejít na 2001 - současnost


E-katalog JEŽCIVKLECI.cz, © Copyright RM 

OBSAH:

1895   PRVNÍ ZNÁMÝ JEŽEK V KLECI

1895   HLAVOLAM HVĚZDA A OPASEK

1896   PRVNÍ ZNÁMÝ PATENT JEŽKA V KLECI

1904   HLAVOLAM HAD A HVĚZDA l'étoile prisonnière

1918 - 1938  PRVOREPUBLIKOVÝ JEŽEK

1940   ILUSTRACE - MLADÝ HLASATEL, J. FOGLAR

1941   ILUSTRACE - ZÁHADA HLAVOLAMU, J. FOGLAR

1941   PRVNÍ "TYČKOVÝ" JEŽEK V KLECI

1948   PRVNÍ OPRAVDOVÝ JEŽEK V KLECI
cca 1950   "FOGLARŮV"
JEŽEK V KLECI
1955 - 1958   JEŽEK V KLECI - SPARTAKIÁDA

1966   JEŽIVAL V KLECI - TVRDÍK
1968   JEŽEK V KLECI - HORÁK
1969   JEŽIVAL V KLECI - JUNÁK
1969 - 1971   JEŽEK V KLECI - MÁJ

1969   JEŽEK V KLECI PANA HYNKA BOČANA

1969 - "SERIÁLOVÝ" JEŽEK V KLECI
1970   PRVNÍ PLASTOVÝ JEŽEK V KLECI
1980   PLASTOVÝ JEŽEK V KLECI PRŮSVITNÝ

1983 - současnost   HLAVOLAM HAD A HVĚZDA

1985 - 2002   JEŽEK V KLECI - HOUDINI´S CAGE
1990   PRVNÍ HLINÍKOVÝ JEŽEK V KLECI - FRONĚK

1990   JEŽEK V KLECI - ABC
1990 - 1993   PLASTOVÝ JEŽEK V KLECI - NOBY

1990   PLASTOVÝ JEŽEK V KLECI - DRUOPTA
1992   PLASTOVÝ JEŽEK V KLECI - ZBROJOVKA
1993   DŘEVĚNÝ JEŽEK V KLECI - TOFA
1997   JEŽEK V KLECI - HRON
1998   "FILMOVÝ" JEŽEK V KLECI
2000   JEŽEK V KLECI - ELTSEN

2000   JEŽEK V KLECI - INSPIRED BY NATURE

 

E-katalog JEŽCIVKLECI.cz, © Copyright RM 


 

Dobové novinové zprávy říkají, že vynálezcem a autorem hlavolamu „Trilby“ je pan James Quinlan. První zmínka o hlavolamu pochází ze 4. března 1895 a do prodeje byl uveden přibližně 14 dní poté. Obvyklá cena za kus byla 10 centů. Hlavolam odlévala na zakázku továrna známé nástrojařské firmy Peck, Stow & Wilcox Co. v Plantsville v Connecticutu. Objednávky a prodej zajišťovala k tomu účelu založená firma Trilby puzzle Co. v Plantsville, kterou řídil pan R. W. Cowles. Hlavolam byl proto někdy označován jako Cowles–Quinlanův hlavolam.

 

ČLÁNEK Poslední záhada hlavolamu odhalena!

 

Další hmatatelný důkaz o existenci Ježka v kleci se nachází v amerických novinách The American Stationer z 18. dubna 1895. Skutečný originál je vyroben z bronzové slitiny. Má čtyři otvory po obvodu a uvnitř klece ježka se šesti kuželovitými ostny. Klec má jeden z otvorů oválný a tři mají navíc výstupky a zářezy.

ČLÁNEK Ježek z Divokého západu

 

V popisu historického článku je uvedeno:

Hlavolam se skládá z bronzové skořápky (shell) se čtyřmi otvory na stranách a po jednom otvoru na každém konci, ve které je pohodlně usazeno jádro (jackstone). Trikem je dostat jádro ven ze skořápky bez poškození. Hlavolam má velikost vhodnou k nošení v kapse a bude testovat schopnosti a trpělivost každého, kdo se ho pokusí vyřešit.

 

Na jedné z tyček klece je uveden název TRILBY a na druhé PAT.APL'D, což je označení toho, že bylo o patent zažádáno. Tento kousek se vyznačuje poměrně miniaturními rozměry oproti současným Ježkům, měří 41 mm na výšku a v průměru 22 mm. Váží pouhých 32 gramů.

 

Další článek o samotném vzniku hlavolamu z 2. května 1895 nalezl Radek Micopulos 15.9.2022 v amerických novinách The Iron Age. Nejprve ho ukryl v prosinci 2022 do nového rozšroubovatelného Ježka v kleci až do 17.9.2023, kdy ho poprvé zveřejnil na stránce o hlavolamu Ježek v kleci.
 

ČLÁNEK Vznik Ježka v kleci


Úryvek z článku o vzniku tohoto hlavolamu:

Mezi výrobci se drobné odlitky často vkládají do otočných omílacích bubnů se špicemi nebo hvězdicemi z litiny, které mají obvykle šest hrotů, jejichž krajní body jsou od sebe vzdáleny asi jeden palec. Znají je také obchodníci s hračkami, kteří je prodávají dětem jako "jack stones." Hvězdice se spolu s malými odlitky vkládají do otočných bubnů, aby se odstranily ulpělé částečky písku a odlitky získaly lepší povrchovou úpravu. Velký a známý koncern z Nové Anglie, který kromě jiných oborů vyrábí ve velkém stavitelné klíče, dříve používal zvláštně tvarované železné objímky s nepravidelnými otvory na čtyřech stranách a kruhovými otvory na obou koncích, vážící asi unci. Některá z těchto objímek byla náhodou součástí obsahu jednoho z omílacích bubnů.

Když byl buben otevřen, obsluha si všimla, což se jí zdálo téměř neuvěřitelné, že hvězdice se všemi hroty je uvnitř objímky, jejíž otvory jsou poměrně malé. Pozorný pracovník logicky usoudil, že když se dostala dovnitř, mohla by být opět vyjmuta.

Na tento jev upozornil obě společnosti, které se rozhodly uplatnit tuto myšlenku v hlavolamu a výsledkem bylo, že původní výrobci nyní vyrábějí obě části na zakázku, v tunových sériích, přičemž první objednávka jim prý přinesla zisk 1700 dolarů. Mezi lidmi je tento výrobek známý jako hlavolam
Trilby.
zdroj: wikipedia

 

(Ježek byl údajně publikován v katalogu US Trick & Novelty Co. z roku 1886. Po katalogu bylo pátráno prostřednictvím Library of Congress z Washington DC a The Strong Museum v Rochester NY. Bohužel se již více informací nepodařilo zjistit a rok 1886 s jistotou potvrdit.)

 

1895   PRVNÍ ZNÁMÝ JEŽEK V KLECI

výrobce: TRILBY, Brooklyn, USA
rozměry: 41 x 22 mm
materiál: kov - bronz
počet ostnů: 6
detaily: v obměnách vyráběn i dnes

 

 

ČLÁNEK Ježek z Divokého západu

ČLÁNEK Vznik Ježka v kleci


 

Hlavolam s názvem Hvězda a opasek se poprvé objevil v Selchow & Righter Games catalog 25.května 1895, později v Stanyon´s 1905 Novelties Catalogu a v r.1929 v Johnson Smith and Company. Je známý také pod jménem "The Star and Garter Puzzle". Byl jedním z prvních tzv."cast metal puzzles". V pozdějších variantách tohoto hlavolamu je místo "opasku" "had". Opasek svírá hvězdu, kterou musíte dostat do správné pozice tak, aby vyklouzla ze zajetí. Princip nalezení dvou správných ostnů má ke dnešnímu Ježkovi poměrně blízko.

 

1895   HLAVOLAM HVĚZDA A OPASEK
výrobce: USA (později také Anglie, Francie atd.)
rozměry: cca 79 x 43 mm
materiál: kov - slitina
počet ostnů: 6
detaily: vyráběn dodnes


 


 

Prvního Ježka v kleci si dal patentovat pan Clarence A.Worrall z Filadelfie ve státě Pensylvánie v USA. Jeho patent ze 7.dubna 1896 (č. 558 009) popisuje klec, kterou tvoří vrchní a spodní čtvercová deska. Ty propojují čtyři  tyčky a uvnitř se nachází ostnatá koule se třinácti hroty. Hroty nejsou symetricky umístěné a směřují tak v různých úhlech nejen od středu koule. K hlavolamu se uvádí, že klec může mít i více tyček. Popis dále uvádí, že otáčením jedním a druhým směrem se trny postupně dostávají ven.

 

Vynálezce uvádí, že délka všech 13 ostnů je stejná a klec má 4 tyčky umístěné ve stejných vzdálenostech a nebo jich může mít i více. Worallův hlavolam nebyl pravděpodobně vyráběn a možná neexistoval ani funkční prototyp (spolu s patentem totiž ukázán či předveden nebyl a je otázka, zda by byl vůbec funkční). Jedná se o patent nově navrženého vylepšeného principu (více stejných ostnů, které nesměřují do středu hvězdice, ale jsou pod různými úhly a rozestupy), protože vynálezce zde sám zmiňuje, že "vymyslel nové a užitečné zdokonalení hlavolamů" (předchůdců). Hlavolam jako takový tedy nevymyslel, není ani ideovým autorem Ježka ze současné podoby, není autorem principu vyjímání hvězdice, jak jej známe u Ježka v kleci. Odkaz na patent zde. Vynálezce se zřejmě občas zabýval vylepšováním všedních věcí a svá vylepšení také patentoval. Z dalších patentů se lze dočíst, že navrhl vylepšené ukotvení trnu zavíracího špendlíku, podal návrh vylepšující smetáček a vymyslel jiný, snad bezpečnější, způsob uzávěru břitvy.

 

1896   PRVNÍ ZNÁMÝ PATENT JEŽKA V KLECI

výrobce: Clarence A.Worrall, USA
rozměry: ? mm
materiál: dřevo
počet ostnů: 13
detaily:
hroty nejsou symetricky umístěné a směřují tak nejen od středu koule
 

 

ČLÁNEK Alternativní původ Ježka v kleci - Patent z roku 1896


 

Had svírá hvězdu (ježka), kterou musíte dostat do správné pozice tak, aby vyklouzla ze zajetí hada. Princip nalezení dvou správných ostnů má ke dnešnímu Ježkovi poměrně blízko.

 

1904   HLAVOLAM HAD A HVĚZDA l'étoile prisonnière
výrobce: REVENAZ & TABERNAT PARIS, Paříž, Francie
rozměry: cca 79 x 43 mm
materiál: kov - slitina
počet ostnů: 6
detaily: v obměnách vyráběn i dnes


 


© RM

Poté co hlavolam doplul na konci 19. století z USA do Evropy, tak ho pravděpodobně prvorepublikový řemeslníci v Čechách napodobili a krátkou chvíli vyráběli. Během války se ale na tyto výrobky zapomnělo, pouze pan Foglar pravděpodobně na jeden z těchto kusů narazil a inspiroval se jím při sepisování knižního románu Záhada hlavolamu. Po dalších mnoha letech se všichni stále domnívají, že je Ježek v kleci Foglarův vynález a tak považují tento malý model s podivně tvarovanými otvory v kleci a šestiostnou hvězdicí za pouhou odnož jim známého hlavolamu z románu.

 

1918 - 1938   PRVOREPUBLIKOVÝ JEŽEK
výrobce: ČR
rozměry: jsou známy
materiál: kov
počet ostnů: 6
 


 

ČLÁNEK Nález z pole poodhaluje záhadu hlavolamu!


© RM

S hlavolamem Ježek v kleci nás poprvé seznámil pan Jaroslav Foglar v prvním příběhu Rychlých šípů - Záhada hlavolamu, který vyšel v časopisu Mladý hlasatel 30.8.1940. Jedná se o první známou ilustraci Ježka v kleci ve "válcové" podobě. Obálku tohoto vydání tvořila ilustrace kreslíře Jana Fischera, kde byl jasně znázorněn tvar tohoto hlavolamu.

 

1940   ILUSTRACE - MLADÝ HLASATEL, J. FOGLAR
výrobce: ilustrace v časopisu Mladý hlasatel z 30.8.1940, ČR
rozměry: ?
materiál: v příběhu kovový
počet ostnů: ?

 

ČLÁNEK Létající kolo Jana Tleskače - Sen se stává skutečností


© RM

Po velkém úspěchu Záhady hlavolamu v Mladém hlasateli a mnoha dopisech od čtenářů se rozhodl pan Foglar napsat také román. Prvního knižního vydání se Záhada Hlavolamu dočkala již v roce 1941 v nakladatelství Kobes. Ježek měl v románu rozšroubovatelnou podobu. Zajímavostí je, že byla na obalu použita původní ilustrace z časopisu Mladý hlasatel a uvnitř byla ilustrace odlišná.

 

1941   ILUSTRACE - ZÁHADA HLAVOLAMU, J. FOGLAR
výrobce: ilustrace v knize Záhada Hlavolamu, ČR
rozměry: ?
materiál: v příběhu kovový
počet ostnů: ?


 

ČLÁNEK Létající kolo Jana Tleskače - Sen se stává skutečností


© RM

Prvního sériového ježka v kleci u nás vyráběla v roce 1941 firma pana Ladislava Veselého z Roudnice nad Labem. Prodávala ho letecká prodejna K. Moučka v Praze na Vinohradech za 4 Koruny. Jednalo se ale o dřevěnou napodobeninu románového ježka v kleci, která ovšem nebyla skutečnému originálu moc podobná. Tento model je dnes však už velmi vzácný! Pan Foglar nebyl s jeho zpracováním nikdy moc spokojený. Ježek měl údajně 2 barevné verze, vyrobeny byly i dvě verze krabiček. Ve své době bylo do Německa vyvezeno 6000 ks tohoto výrobku. Mladý hlasatel měl v této době 200 000 čtenářů a když Ježky pro soutěž (200 prvních řešitelů) v tomto časopisu začala vyrábět firma Moučka, tak na výrobu nestačila a požádala o pomoc firmu L.A. Veselého z Roudnice nad Labem. Údajně bylo vyrobeno několik desítek tisíc kusů, pravděpodobně 20 000 ks. Za každý prodaný hlavolam obdržel pan Jaroslav Foglar 50 haléřů.

 

Věrohodnou repliku tohoto hlavolamu můžete zakoupit v našem obchodu pod názvem Ježek v kleci RETRO.


1941   PRVNÍ "TYČKOVÝ" JEŽEK V KLECI
výrobce: továrna na hračky Ladislava Veselého, Roudnice nad Labem, ČR

prodejce: Letecká prodejna, K. Moučka – Praha, ČR
rozměry: 53 x 62 mm
materiál: dřevo
počet ostnů: 12


 

ČLÁNEK Mladý hlasatel - 1941



Tohoto Ježka vyrobil František Ulč v roce 1948, tehdy jako učeň ve Škodovce Mladá Boleslav spolu s kamarádem V. Veselým. Dále slovy F. Ulče: "Když jsme spolu s kamarádem Ježka v kleci dělali, byli jsme učňové mladoboleslavské automobilky. Pracovali jsme pochopitelně na hlavolamu po pracovní době a náš tehdejší mistr byl dokonce moc rád, že si troufáme na takovou věc, u které se musí měřit, vrtat, pilovat a hlavně myslet! Jen pro úplnost: jako podkladů jsme použili kresby dr. Fischera z románu a pro hvězdici dřevěný hlasatelský hlavolam, který vyráběla firma Moučka. Podrobný plánek jsem před mnoha lety poskytl redakci Junáka, ale netušil jsem, že bude zneužit různými podnikavci, kteří zahájili sériovou výrobu Ježka v kleci a ani neuznali za vhodné dát mi o tom alespoň vědět, či jeden kus poslat na ukázku. Když jsem si chtěl dát výrobu hlavolamu totiž patentovat, byl jeho duchovní otec J. Foglar v nemilosti našich úřadů i některých představitelů a proto vše, co souviselo s ním, nešlo prosadit." (Zdroj: Zpravodaj SPJF - č. 4 1991) K jeho výrobě se dá dodnes sehnat i originální technický výkres.

 

V tisku a knihách byla často uveřejňována nesprávná fotografie tohoto Ježka v kleci. Jednou z publikací s mylně uveřejněnou fotografií byl článek ve Zpravodaji SPJF č.4 z roku 1991 a poté v katalogu Foglarovské odznaky od Ivana Vápenky z roku 1994. V obou je fotografie Foglarova Ježka v kleci, kterého, jak sám pan Ulč potvrdil, nikdy nevyrobil ani ho panu Foglarovi nedaroval. Nedaroval mu ani žádný jiný hlavolam, jak bylo často mylně uváděno.

 

1948 - vyroben jeden kus   PRVNÍ OPRAVDOVÝ JEŽEK V KLECI
výrobce: František Ulč
rozměry: 48 x 73 mm
materiál: kov
počet ostnů: 12

 

 

ČLÁNEK Tajemný Ulčův Ježek v kleci


Jaroslav Foglar ukazoval na svých besedách Ježka v kleci, který nejlépe odpovídal své předloze a byl vyroben neznámým autorem. Foglarův Ježek je z pochromované oceli s rozměry 4,5 x 7,6 cm. Rozšroubovatelná kulička má 14 špičatých ostnů. Z muzea zmizel Foglarův deník a Ježek v kleci! To hlásaly noviny 16. září 1997, protože byl zcizen právě Ježek v kleci pana Jaroslava Foglara. Tento hlavolam se do dnešního dne samozřejmě nenašel a současného majitele tak asi už nikdo nevypátrá.  Ztratil se tak stejně jako románový hlavolam ve stoce. Ten se ovšem po nějaké době znovu našel a tak nezbývá než doufat, že se i tento ztracený, legendami opředený hlavolam také po čase nalezne.

 

cca 1950 - vyroben jeden kus   "FOGLARŮV" JEŽEK V KLECI
výrobce: neznámý
rozměry: 45 x 76 mm
materiál: kov
počet ostnů: 14

 

 

ČLÁNEK Záhada Foglarova Ježka v kleci


© RM

V roce 1955 - 1958 se údajně vyráběl a prodával hlavolam z černé oceli o rozměrech 48 x 73 mm a hmotnosti 245 - 263 gramů. Ježek má 12 ostnů z čehož nejdelší osten má 10,8 mm a průměr koule ježka je 19 mm. Jsou známy dva naprosto totožné exempláře, u kterých se jejich majitelé nezávisle shodli na datu výroby tohoto Ježka. Jsou totožné i rozměry a hmotnost. Podle našeho názoru se jistě nejednalo o sériovou výrobu a bylo tudíž vyrobeno jen několik kusů. Bylo by ale zvláštní, že by se v průběhu 27 let od prvního vyrobeného Ježka (1941) a 28 let od chvíle, kdy nás s tímto předmětem seznámil pan Jaroslav Foglar (1940), neobjevil jediný Ježek. V roce 1948 vyrobil svého Ježka jen pan František Ulč, ale ten vešel ve známost zejména díky technickému plánu, který byl v té době uveřejněn v tisku. Později se pan Ulč vyjádřil v jednom rozhovoru, že netušil, jak bude tento plán zneužit různými podnikavci. Z toho by se dalo jasně odvodit, že i tento kus z roku 1955 vznikl právě na základě plánku pana Ulče. Odpovídají tomu ostatně i rozměry.


1955 - 1958   JEŽEK V KLECI - SPARTAKIÁDA
výrobce: Praha, ČR
rozměry: 48 x 73 mm
materiál: kov
počet ostnů: 12

 

První ze známých exemplářů byl zakoupen v Praze v roce 1955 v průběhu zahájení první československé spartakiády. Nese na sobě vyražený monogram MK po předchozích majitelích, kteří ho vlastnili celou dobu, než přešel do rukou jednoho sběratele.

 

Druhý exemplář se zachoval údajně v původní krabičce ze silného papíru spolu s obrázkem Rychlých šípů (ten mohl být přidán ale i později). Tento kus je nyní v držení již asi čtvrtého majitele, který nám k němu poskytl i nové fotografie níže. Původně byl zakoupen od známého, který ho měl po otci s tvrzením, že je někdy z padesátých let, pravděpodobně z roku 1958.

 

   

 

ČLÁNEK Ježek v kleci "Spartakiáda" 1955


 

Vznik Ježivala se datuje už do roku 1966, kdy ho vymyslel pan Stanislav Tvrdík. "První prototyp jsem si nechal vyrobit asi v r. 1966-67. Dosud jej mám. Je celoduralový, v = 8,5 cm, průměr klece = 5cm. Druhý prototyp "stejného typu" je celomosazný, ostny jsou ocelové. Čela mají otvor o průměru 2,5 cm. Čela prvního prototypu byla plná. Ukazoval jsem ho příležitostně známým a jiným lidem. Později, myslím v r. 1968-69 si ho vyráběli i junáci v Praze. Tento válcový design byl "variací na Foglarův hlavolam".

Bohužel myšlenka válcového rozšroubovatelného ježka (ač zamýšlená) z důvodu těžkosti amatérské výroby nebyla uskutečněna. Třetí verze, pokud si vzpomínám, byla vyrobena za pomocí mého kolegy v práci O.Š. v počtu sedmi kusů. Tři z nich zůstaly v naší zemi, ostatní jsem poslal po jednom kuse různým sběratelům. Hlavolam "Ježivale z klece ven!" čili "Man The Torpedo" je okopírován téměř na sto procent.

1966   JEŽIVAL V KLECI - TVRDÍK
výrobce: Stanislav Tvrdík
rozměry: 50 x 85 mm
materiál: dural
počet ostnů: 8


 

ČLÁNEK JEŽIVAL v kleci je zpět! - Původní český hlavolam z roku 1966


 

Rozměr tohoto hlavolamu je 32 x 75 mm a je nezvykle vysoký vzhledem ke svému průměru. Horní i spodní víčka hlavolamu mají velmi malé otvory a ostny ježka jsou broušeny mírně do špice. Hlavolam má 4 otvory, kterými se dá vyndat ježek se 6 ostny. Materiál klece je pochromovaný, ježek je z oceli o ostny jsou také pochromované. Tento Ježek v kleci byl údajně vyroben panem Horákem ze Silůvek (Brno). Jednalo se o menší kusovou výrobu.


1968   JEŽEK V KLECI - HORÁK
výrobce: pan Horák, Brno, ČR
rozměry: 32 x 75 mm
materiál: kov - chrom
počet ostnů: 6
 

 


© RM

V roce 1969 tohoto Ježka nechal vyrobit 300.oddíl Junáka v Praze. Byl prodáván za 8Kčs na různých místech Prahy, ale do dnešního dne se dochovalo pouze několik kusů, které vlastní jen pár sběratelů. Hlavolam má horní a spodní víčka ze dřeva natřená červenou barvou, tyčky klece z drátů a oválný Ježek je vyroben z mosazi. Rozměry má opravdu miniaturní - průměr 2,5 cm a výšku 3,8 cm a byl prodáván v krabičce ze silného papíru spolu s malým letákem. Jedná se o jednu z nejcennějších kuriozit pro každého sběratele! Prodáván byl jako Ježek v kleci - dnes je pro odlišení nazýván původním českým názvem Ježival.

 

Původní série asi 10 kusů byla bílé barvy a ježek byl černý. Vyráběl se z koleček, které byly údajně z nějaké dětské hry. Vedoucí tohoto oddílu, který byl i vojákem z povolání se dohodl s několika záklaďáky, kteří je za menší obnos a zejména za opušťáky pro skauty vyráběli. Skauti je potom prodávali na různých skautských akcí a také na Matějské pouti. Část se jich prodala i přes prodejnu Juno nebo byli Ježci donášeni zájemcům po Praze. Ježků bylo vyrobeno a prodáno asi 2000 kusů.


1969   JEŽIVAL V KLECI - JUNÁK
výrobce: 300.oddíl Junák Praha, ČR
rozměry: 25 x 38 mm
materiál: dřevo-kov
počet ostnů: 8

detaily: Ježival vyrobený podle předlohy z roku 1966


 

ČLÁNEK JEŽIVAL v kleci je zpět! - Původní český hlavolam z roku 1966


V tomto roce dal vyrobit Klub Máj Karviná pro členy tehdejšího Klubu přátel Jaroslava Foglara konečně „pravého“ kovového ježka v kleci, který se nejvíce podobal původnímu originálu. Tohoto ježka vyrobil v té době Puls Ostrava. Ježek se prodával za 49 Kčs, později za 90 Kčs nebo 99 Kčs. Povrch klece je buď natřený černou barvou a nebo je poniklován - lesklá verze.
 

O Ježcích v kleci Máj Karviná vyrobených v roce 1969 pro členy Klubu přátel Jaroslava Foglara bylo donedávna známo, že byli vyrobeni pouze v lesklé - poniklovnané a černé barvě. Nyní však bylo zjištěno, že byl tento Ježek vyráběn i v červené barvě! Je to originální barva a sběratel, který má všechny tyto tři kusy tvrdí, že v roce 1969, když se tito Ježci v kleci začali vyrábět, přišel jeho kamarádovi tento ježek v kleci s červenou klecí. Ježek na další fotografii je pak dalším jedinečným kusem této vzácnější červené varianty. To dokazuje, že je tato barva opravdu originální a že se klece skutečně vyráběly ve třech barevných provedeních.


1969 - 1971   JEŽEK V KLECI - MÁJ
výrobce: Klub – Máj Karviná pro členy KPJF, ČR
rozměry: 48 x 72 mm
materiál: kov - klec černá nebo lesklá, ježek - mosaz
počet ostnů: 12

detaily: vyrobeno 1500 kusů

  

 


Pan Hynek Bočan scenárista a režisér (nejen seriálu z roku 1969 Záhada hlavolamu) vlastnil také kuriózního mosazného Ježka v kleci, který prý sloužil jako předloha pro seriálového Ježka v kleci. Pro potřeby seriálu byl potřeba Ježek v kleci, do kterého by se dal schovat plán létajícího kola. Tento Ježek zvláštní v tom, že má obě víčka klece šroubovací. Ježek s 10 ostny je také rozšroubovatelný. Nejsou známy rozměry tohoto hlavolamu, ale vypadá, že je větší než běžné typy Ježků. Podle tohoto mosazného Ježka v kleci byl vyroben hlavolam, který byl použit v seriálu.

 

1969 - vyroben jeden kus   JEŽEK V KLECI PANA HYNKA BOČANA
výrobce: Christian Lares z České Třebové
rozměry: ? x ? mm
materiál: kov
počet ostnů: 10

 

 

ČLÁNEK Ježek v kleci pana Hynka Bočana


© RM

Záhada hlavolamu - devítidílný seriál, který zrežíroval pan Hynek Bočan, měl premiéru 24.12.1969 a zde se poprvé objevuje Ježek v kleci jako filmová rekvizita. V té době se jednalo o nejdokonalejší provedení hlavolamu, protože se nejvíce podobalo originálu podle kresby dr. J. Fischera, který ilustroval mimo jiné obálku Mladého hlasatele, kde se poprvé Ježek oficiálně objevil. Pan Bednář pro seriál navrhl také létající kolo Jana Tleskače.

 

1969 - "SERIÁLOVÝ" JEŽEK V KLECI
výrobce: zámečník Filmového studia Barrandov pan Bednář
rozměry: 39 x 77 mm
materiál: kov
počet ostnů: 10

 

ČLÁNEK Ježek v kleci - Film a seriál Záhada hlavolamu

 

 

Majitel originálu má tohoto Ježka v kleci již několik desítek let doma. Je kovový a zvláštní je zejména tím, že byl jedním z několika hlavolamů, které se používaly při natáčení seriálu Záhada hlavolamu v roce 1969! V době natáčení seriálu bylo majiteli tohoto Ježka 12 let a dostal jej od tety, která pracovala na Barrandově ve filmovém studiu. Hlavolamů nebylo vyrobeno více než 5 kusů. Rozměry hlavolamu jsou 39 x 77 mm.

 

21.3.2015 Byl objeven další z Bednářových prototypů Ježka v kleci, který sloužil jako přímý předchůdce toho, co hrál v seriálu Záhada hlavolamu z roku 1969. Tvarově (s malými detaily) i materiálově se shoduje s tím seriálovým - ty rozdíly vznikly proto jak se postupně zkoušela nejlepší varianta. Zajímavostí jsou ostny, které jsou šroubovací, aby se daly různě přehazovat při zkoušení průchodnosti ježka z klece. Tento dobový prototyp seriálového ježka v kleci (1969) můžete vidět na fotografiích níže. Průměr kuličky ježka je 20,4 mm, vyjmout se dá jedním otvorem klece, klec je vysoká 73 mm a průměr má 41 mm. Tento ježek v kleci má klec z hliníku a ježka z mosazi. Ježek je zvláštní tím, že má oba středové ostny součástí kuličky - nedají se vyšroubovat jako ostatních osm ostnů, zkrátka kulička i s oběma středovými ostny je jeden kus.

 

 

Mnoho nadšenců se pokusilo udělat kopii toho Ježka a my vám nyní můžeme ukázat jednu z nejpovedenějších, kterou vyrobil pan Vladimír Chmelař.

 

 


V roce 1970 připravil PULS Ostrava s Fortunou Praha v družstvu Druopta Praha první variantu hlavolamu Ježek v kleci z umělé hmoty. Prodával se v prodejnách Drobného zboží za 19,50 Kčs nebo 20 Kčs v papírové krabičce, kde byl přiložen i návod. Tento Ježek byl vyroben v tak velkém množství barevných provedení a kombinací, že není dosud znám ani jejich počet! Ježci byli často vyrobeni v tříbarevných verzích, kdy byl ježek, ostny a klec v jiné barvě. Jedna z barev také bývala promíchaná s jinou barvou a tak mohla být klec (nebo ježek) žíhaná.


1970   PRVNÍ PLASTOVÝ JEŽEK V KLECI
výrobce: Druopta, Praha, ČR
rozměry: 60 x 85 mm
materiál: plast
počet ostnů: 12
detaily: hlavolam má více barevných provedení


 

 


© RM

Tento Ježek se ve své době objevil na víkendových trzích v různých městech. Je menší než jeho předchůdce z roku 1970 a má jinak vyrobené ostny, které mají stupňovanou tloušťku. Výrobce byl i v době, kdy se Ježek prodával neznámý.


1980   PLASTOVÝ JEŽEK V KLECI PRŮSVITNÝ
výrobce: neznámý
rozměry: 52 x 78 mm
materiál: plast
počet ostnů: 12
detaily: klec je průsvitná, hlavolam má více barevných provedení

 


 

Had svírá hvězdu (ježka), kterou musíte dostat do správné pozice tak, aby vyklouzla ze zajetí hada. Princip nalezení dvou správných ostnů má ke dnešnímu Ježkovi poměrně blízko.

 

1983 - současnost   HLAVOLAM HAD A HVĚZDA
výrobce: Hanayama, Japonsko
rozměry: 79 x 43 mm
materiál: kov - slitina
počet ostnů: 6
detaily: vyráběn dodnes


 


 

Hlavolam Pop Earth si nechala patentovat firma Amres v Taiwanu a vyváží ho do Kanady, Japonska a dalších zemí. Ve Velké Británii se hlavolam prodává pod názvem Houdini´s Cage. Na obrázcích můžete vidět jak ježka Houdini´s Cage od firmy Tobar z Anglie, tak i ježka Pop Earth od firmy Amres z roku 2002 v originálním papírovém obalu. Tento ježek má výšku 110 mm a průměr klece 75 mm a vyráběl se v nejrůznějších barevných provedeních - červené, žluté, modré a zelené.

 

1985 - 2002   JEŽEK V KLECI - HOUDINI´S CAGE
výrobce: Taiwan a Velká Británie
rozměry: 75 x 110 mm
materiál: plast
počet ostnů: 14
detaily: má více barevných provedení

 

 

ČLÁNEK Hlavolamy Houdini´s Cage a Pop Earth


© RM

V tomto roce se začal ve velkém vyrábět kovový Ježek v originální podobě. Prodával se v papírovém obalu za 60 Kčs a cena postupně stoupala.


1990   PRVNÍ HLINÍKOVÝ JEŽEK V KLECI - FRONĚK
výrobce: Froněk hoby, motors ČSFR
rozměry: 48 x 70 mm
materiál: aluminium
počet ostnů: 10

 


Funkční model hlavolamu, který byl uveřejněn v lednu roku 1990 v časopisu ABC č.9 jako vystřihovánka. Papírový ježek v sobě nemá z technických důvodů otvírací dutinu, ale již vlastní sestavení hlavolamu vyžaduje velkou přesnost a pečlivost.


1990   JEŽEK V KLECI - ABC
výrobce: časopis ABC č. 9, vystřihovánka
rozměry: 70 x 90 mm
materiál: papír
počet ostnů: 12


 


© RM

Tohoto Ježka prodávalo Drobné zboží za přijatelnou cenu. Hlavolam má zajímavě tvarovanou klec a byl vyroben i v jiných barevných provedeních včetně tříbarevného - modrá klec, bílá kulička, růžové ostny. Výrobce pan Kršek nám sdělil další informace: "Výroba se zrušila v roce 1993 v dubnu, rozpadem firmy. Firmu jsem v roce 1990 založil já, pak jsem k sobě přizval pana Milana Drlýho a firmu jsme pojmenovali na DK Plast (Drlý Kršek) vyráběli jsme kojenecké hračky. Pak vyšel v ABC výkres a my jsme ho realizovali do forem na plasty. Vše jsem financoval pouze já. Drlý měl na starosti domácí pracovnice. Pak jsme se v dubnu 1993 rozešli, rozdělili si výrobky. Formy zůstaly mě, jelikož jsem je financoval. Já se potom specializoval pouze na kojenecké hračky. No a pak jsem i já ukončil výrobu a přešel na jiný obor. Formy zůstaly neošetřeny ležet, zkorodovaly a pak šly do šrotu."


1990 - 1993   PLASTOVÝ JEŽEK V KLECI - NOBY
výrobce: Noby, Nový Bydžov, ČR
rozměry: 48 x 60 mm
materiál: plast
počet ostnů: 12
detaily: má více barevných provedení

 


 

Na začátku 90.let začala Druopta Praha opět vyrábět Ježky podle stejných forem jako v roce 1970. Cena byla podstatně vyšší a obal už tvořil pouze plastový sáček. Ježek byl tentokrát vyráběn ve střídmějším barevném provedení s černým Ježkem a klecí ve slonovinové a také ve spíše raritní červené barvě. Vyrobeno bylo 20 000 kusů a prodává se dodnes!

 

1990   PLASTOVÝ JEŽEK V KLECI - DRUOPTA
výrobce: Druopta, Praha, ČR
rozměry: 60 x 86 mm
materiál: plast
počet ostnů: 12

 

 


© RM

1992   PLASTOVÝ JEŽEK V KLECI - ZBROJOVKA
výrobce: Zbrojovka – Brno, závod – Jablůnka, ČR
rozměry: 46 x 70 mm
materiál: plast
počet ostnů: 12
detaily: má více barevných provedení

 


 


 

Novodobá replika velkých rozměrů Ježka p. Moučka z roku 1941.


1993   DŘEVĚNÝ JEŽEK V KLECI - TOFA
výrobce: TOFA – Semily, závod 4 Zásmuky, ČR
rozměry: 85 x 90 mm
materiál: dřevo
počet ostnů: 12


 


© RM

Ježek v kleci Hron se už v současnosti nevyrábí, ale občas se ještě v nějakém obchodu objeví. Prodává se v modré válcové krabičce. Je to dodnes nejoblíbenější Ježek v kleci s nejlepším principem vyjmutí!

1997   JEŽEK V KLECI - HRON
výrobce: pan Hron, ČR
rozměry: 45 x 75 mm
materiál: kov
počet ostnů: 12


 

ČLÁNEK Kuriózní spor o Ježka v kleci - J.Foglar vs Hron


Hlavolam vyrobený podle filmové předlohy Ježka v kleci z roku 1993. Ve filmu Záhada hlavolamu účinkuje Ježek v "tyčkové" podobě s 6 tupými ostny. Klec má 4 otvory mezi tyčkami a výrazně velké průřezy v obou víčkách. Tohoto Ježka pak v roce 1998  vyrobil pan Hrádek v počtu 320 kusů a další se ho později pokoušeli také vyrobit. Rozměry originálu jsou 48 x 46 mm. Tento hlavolam je často nazýván Filmový Ježek.


1998   "FILMOVÝ" JEŽEK V KLECI
výrobce: pan Hrádek, ČR
rozměry: 48 x 46 mm
materiál: kov
počet ostnů: 6
detaily: vyrobeno 320 kusů

 

ČLÁNEK Ježek v kleci - Film a seriál Záhada hlavolamu


© RM

2000   JEŽEK V KLECI - ELTSEN
výrobce: Eltsen a.s., Benešov, ČR
rozměry: 80 x 140 mm
materiál: dřevo
počet ostnů: 14

 

výrobce: Eltsen a.s., Benešov, ČR
rozměry: 55 x 95 mm
materiál: dřevo
počet ostnů: 14


 



2000   JEŽEK V KLECI - INSPIRED BY NATURE
výrobce: Manufaktura Inspired by Nature
rozměry: 70 x 120 mm nebo 50 x 70mm
materiál: dřevo
počet ostnů: 14


 


 

pokračování

Historie hlavolamu Ježek v kleci: 2001 - současnost

 

© Copyright RM 

 
 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.