Články o nás 

 
 

DENÍK.cz Kdo vynalezl Ježka v kleci? Výrobce hlavolamů rozluštil letitou záhadu!

Živnostník roku 2022 TOP 10 Královehradeckého kraje

DENÍK: Povolání: výrobce ježků v kleci

Česká televize: host v pořadu Dobré ráno

Milovaná česká hračka, která pomáhá překonat pandemii

The Metagrobologist An interview with Radek Micopulos

ČILICHILI Spousta ježků ve spoustě klecí

Krkonošský deník Pan Ježek v kleci

Rozhovor: Český rozhlas

Recenze webu Allard na Ježky ORIGINAL, GEN, AXIS a SPIKEROLLER

Recenze Ježka v kleci AXIS z Puzzlemad.co.uk

Recenze Ježka v kleci GEN z Puzzlemad.co.uk

Týdeník DOTYK: Ježek v kleci Made in USA

Český rozhlas Plus: 120 let Ježka v kleci

Forbes: Příběh muže, který propadl záhadě ježka v kleci

Rozhovor: Český rozhlas Hradec Králové

EPOCHA č.15: Pravda o ježku z klece

Ježek v kleci? Je to stále výzva, přesvědčili se dospělí i děti

Rozhovor v magazínu Trutnovinky

Rozhovor v týdeníku 5+2

Host k tématu Ježek v kleci na TV NOVA

Ocenění ŽIVNOSTNÍK ROKU 2013!

Prezentace Ježka GEN v TV Metropol

Ježek v kleci GEN - Hlavolam roku 2012!

Rozhovor na rádiu ČRo Wave - Český rozhlas

DENÍK.cz Kdo vynalezl Ježka v kleci? Výrobce hlavolamů rozluštil letitou záhadu!

2.11.2023

 

Jaroslav Foglar se zasloužil o jeho popularitu, přidal mu skryté tajemství a příběh. Ježek v kleci ale ve skutečnosti vznikl náhodou v roce 1895 v americké firmě vyrábějící nářadí. Tvrdí to Radek Micopulos z Bílé Třemešné na Trutnovsku, který se profesionálně věnuje výrobě hlavolamů. Celý článek naleznete zde.

 

Živnostník roku 2022 TOP 10 Královehradeckého kraje

30.10.2023

 

Radek Micopulos, konstruktér hlavolamů RADEMIC PUZZLES se umístil jako Živnostník roku 2022 v TOP 10 Královehradeckého kraje. Více o jeho příběhu:

 

 
1. Čím přesně se zabýváte a na jaké odvětví/obor se zaměřujete?
Jako konstruktér hlavolamů se zabývám vývojem a výrobou kovových hlavolamů. Zejména Ježka v kleci, legendární české hračky.

2. Popište vlastními slovy příběh vašeho podnikání, počátky a vývoj vašeho podnikání až do současnosti. Popište svůj podnikatelský nápad a to, jakým způsobem funguje v praxi, vyjádřete se k úspěšnosti svého podnikatelského nápadu atp.
Vše začalo náhodou v roce 2005, kdy jsem se učil vytvářet webové stránky. Jako námět jsem si zvolil předmět, který mě vždy fascinoval - legendární hlavolam Ježek v kleci. Začali mi psát sběratelé s dalšími informacemi, protože do té doby byl znám jen odstavec informací o tomto hlavolamu. Vše se začalo rozrůstat až do podoby e-shopu, kam jsem zpočátku Ježky nakupoval. Když jsem viděl co na trhu chybí, tak jsem začal vyrábět i své vlastní modely. Nyní již mám portfolio cca 20 výrobků. Hlavní zájemci jsou sběratelé a lidé, kteří hledají hlavolam takový, jaký znali z románu Záhada hlavolamu. Neinvestuji téměř do žádné reklamy, mé výrobky si dělají reklamu samy a nebo prostřednictví Muzea Jaroslava Foglara, které jsem spolu s kreslířem Rychlých šípů Milanem Teslevičem budoval od roku 2017. V muzeu Jaroslava Foglara jsem kromě kompletního vybavení, technicky zrealizoval i několik designových vitrín.

3. Jak dlouho podnikáte a jak dlouho se věnujete činnosti, s níž se do soutěže hlásíte?

Podnikám od roku 2009. Vymýšlením hlavolamů se věnuji od roku 2005.

 

4. Kdo jsou vaši zákazníci, jakým způsobem je získáváte a co v péči o ně považujete za nejdůležitější?

Jsou to lidé, kteří si hlavolam pamatují z mládí. Nejdůležitější pro ně je, že dostanou Ježka v provedení v jakém si ho představovali. V osmdesátých letech byl tento hlavolam vyráběn pouze z plastu a já jsem začal vyrábět Ježky z kovu (i z ušlechtilých materiálů - mosazi a nerezi). Navíc s tím, že byla klec vyrobena z jednoho kusu materiálu, ježek byl rozšroubovatelný a obsahoval i plán Létajícího kola. Myslím si, že je pro mé zákazníky nejdůležitější historie mé produkce a možnost rozšiřování sbírky o její přírůstky.

 

5. Čím si myslíte, že se odlišujete od vaší konkurence?

Myslím si, že je to tím jak jsou mé hlavolamy provedeny. Jedná se o kusy, které vydrží několik generací, což je dnes už bohužel u mnoha výrobků pasé. Jsme spotřební společnost a běžné věci se nevyrábějí kvalitně.

 

6. Podnikáte sám nebo máte zaměstnance? Případně kolik?

Podnikám sám ale s komunikací v mezinárodním obchodu a expedicí mi pomáhá moje žena.

 

7. Co považujete za dobu svého podnikání za největší úspěch?

S postupem času se mi podařilo stát se předním výrobcem kovových hlavolamů v ČR a Ježků v kleci ve světě. Posledním úspěchem je pak návrh Ježka v kleci pro České předsednictví v EU pro rok 2022 a také tvorba Ježka v kleci dle nové ilustrace hlavolamu ze Stínadelské trilogie. Ve spolupráci s malířem Jiřím Grusem jsem jeho model zhmotnil přesně dle jeho kreseb. Historicky se jedná o první spolupráci současného ilustrátora a novodobého designéra tohoto hlavolamu.

 

8. Jak změnily poslední roky Vaše podnikání?

V poslední době mě jako výrobce oslovují lidé ze zahraničí, kteří mají nápady na nové hlavolamy, ale nemají nástroje k výrobě, zkušenosti s vývojem a možnosti prodeje. Jen v tomto roce by se měly zrealizovat dva projekty zahraničních autorů z Nového Zélandu a z Anglie. Jejich skvělé nápady na princip doplní má technická vylepšení a originální design.

 

9. Máte nějaké moto, kterého se držíte ať už v rámci podnikání či v osobním životě?
Nebát se a jít do toho!

 
DENÍK: Povolání: výrobce Ježků v kleci

30.12.2021

 

V Deníku vyšel článek: Výrobce hlavolamů z Bílé Třemešné sestrojil ježka v kleci pro Skautskou nadaci, legendární hlavolam je věrohodným ztvárněním ježka v kleci podle ilustrací trutnovského výtvarníka Jiřího Gruse ke stínadelské trilogii.

 

 

Internetovou verzi článku si můžete přečíst zde a v novinách Deník Extra s titulkem Povolání: výrobce ježků v kleci a v běžném vydání (Krkonošský, Jičínský a Pražský) Deník si můžete přečíst výše.

 

 

Česká televize: host v pořadu Dobré ráno

17.12.2021

 

Výrobce hlavolamů Radek Micopulos byl v roce 2020 hostem TV pořadu Dobré ráno na České televizi prostřednictvím online vstupu. Na video se můžete podívat zde.

 

Milovaná česká hračka, která pomáhá překonat pandemii

13.8.2020

 

Český Rozhlas - Radio Prague Internatinal: El entrañable juguete checo que ayuda a atravesar la pandemia, tak zní španělský titulek článku o Jaroslavu Foglarovi s otázkami na které anglicky odpovídal novodobý výrobce Ježků v kleci Radek Micopulos. Zajímavě pojatý článek (strojově přeložený do češtiny) naleznete níže. Originál i se španělským audiem zde.

 

Autor: Juan Pablo Bertazza

 

Malou ostnatou kouli, kterou je třeba uvolnit velmi trpělivě. Sláva Ježka v kleci se zrodila díky dobrodružným knihám Jaroslava Foglara a postupem času se stala jednou z nejznámějších hraček v české kultuře. V tomto rozhovoru nám designér Radek Micopulos, který je vyrábí od roku 2005, vypráví o jejich původu, ale také o jejich pozoruhodném současném stavu v dobách koronaviru.


K posouzení dopadu díla stačí zjistit, zda se mu podařilo prosadit v každodenním jazyce nový výraz, jak tomu bylo například u slova „robot“ v R.U.R od Karla Čapka.


Ale dokonce vzácnější je, když kniha dokáže exportovat předmět svého vlastního vynálezu do roviny reality. Jedná se o „ježka v kleci“, jednu z nejznámějších hraček české kultury, produkt tak populární, že se dokonce prodává i v některých turistických obchodech. A to, jak vysvětlil Radek Micopulos, designér obecných logických her a specialista na ježka v kleci, má jasný literární původ.


Za úspěchem tohoto hlavolamu v ČR rozhodně stojí pan Jaroslav Foglar. Díky jeho románům se stal hlavolam Ježek v kleci již od 40. let fenoménem, tajemnou hračkou, kterou chtěl každý kluk.“


V románu Záhada hlavolamu, možná nejznámější z trilogie Rychlých šípů Jaroslava Foglara, musí skupina chlapců překonat mnoho obtíží, aby splnila svůj cíl: osvobodit ježka z klece, kde, jak se zdá, někdo skryl tajemství toho, že je možné postavit létající kolo.


To jsou příběhy, které tehdy četly a komentovaly téměř všechny děti a Radek Micopulos chápe, že velký úspěch románů Jaroslava Foglara může být způsoben tím, že s velkým talentem zachytil a vyprávěl dobrodružný vesmír dětí.


„Jaroslav Foglar vystihl přesně ten klukovský dobrodružný svět. Mnoho generací tím doslova žilo. Do svých děl promítl důležité hodnoty jako čestnost, poctivost a ohleduplnost.“


Ve Foglarových románech se místo, kde se akce odehrává, nazývá Stínová čtvrť (Stínadla) a čtenáři několika generací se bavili, když se snažili najít ve Starém Městě, na Malé Straně nebo v židovské čtvrti zvonici, kostel a další místa uvedená v románu.

Již v roce 2007, v roce, kdy se oslavil sté výročí narození Foglara, se pražská vláda rozhodla vzdát hold a označit Ve Stínadlech za jednu z ulic města. Ve skutečnosti jde o úzkou pasáž poblíž kláštera Santa Inés de Bohemia se zdí, která má dodnes některé nápisy spojené s Foglarovými knihami. Současně není s jistotou známo, zda vytvoření ježka v kleci bylo čistě vynálezem spisovatele, nebo naopak literární adaptací něčeho, co existovalo dříve. Ve skutečnosti je to záležitost, kterou Radek Micopulos sám zahájil vyšetřováním.


Dle mých posledních pátrání Ježek v kleci původně pochází z USA 19. století. Foglar pravděpodobně tento hlavolam někde viděl a v upravené podobě ho dal do románu, kde byl navíc ježek i rozšroubovatelný. Vytvořil k němu i celou legendu jak byl nalezen a k čemu sloužil.“


Mezi mnoho obdivovatelů dobrodružství Rychlých šípů patří sám Radek Micopulos, který v roce 2017 vytvořil spolu s Milanem Teslevičem ilustrátorem komiksu podle svých knih, Muzeum Jaroslava Foglara na zámku Ledeč nad Sázavou. Je to první muzeum věnované spisovateli a dodnes se rozšiřuje o nové materiály. A jak to nemohlo být jinak, mezi vitrínami je i jedna ve tvaru ježka, kterou sám Radek vyrobil.


Tento mladý designér se však většinu času věnuje distribuci ježků v kleci, které navrhuje a vyrábí, po celé České republice a některých zemích v zahraničí.


„Výroba Ježka v kleci je velmi náročná. Klec se vyrábí z jednoho kusu materiálu a Ježek je v ideální podobě rozšroubovatelný. To je i dnes technicky dost náročné.“

 

 V rozsáhlém katalogu najdete mnoho tradičních ježků a také několik velmi inovativních. Mají různé tvary a materiály, mezi jinými ocel, dřevo a hliník. Také vytvořil zcela jedinečného ježka, za který získal hlavní cenu. Jak však sám přiznává, na konci dne jsou některé modely populárnější než jiné.


„Od roku 2005 co se tímto hlavolamem zabývám, jsem vytvořil jeho nejrůznější varianty. Jednu dle seriálové podoby, další dle románové, jiné dle Foglarova Ježka, kterého vlastnil. Dále vytvářím mnoho jiných alternativ s odlišným principem i podobou. V zahraničí je žádané právě to odlišné, zatímco v ČR vede rozšroubovatelná klasika.“


Zajímavé je, že jako tradiční a roztomilá hračka pro českou kulturu, ježek v kleci žije v těchto dobách koronaviru jako návrat.


Ve skutečnosti se obvykle objevuje na obálce některých časopisů a novin, které využívají její přitažlivost a popularitu k různým zmínkám o současné pandemii. A navzdory skutečnosti, že covid19 v mnoha ohledech představuje hrozbu pro hospodářství všech zemí světa, je pravda, že prodeje ježka v kleci jsou stále více než zdravé.


„Pár nadšenců vyrobilo namísto Ježka v kleci Vir v kleci na znamení toho, že se snad již nedostane ven. Co se prodeje týče, tak byl Ježek i v době pandemie dost prodejný. Lidé v karanténě se prostě nudí a Ježek je ideální volba pro nalezení správného řešení :-)“


Často se říká, že každý dospělý v sobě nosí dítě, kterým byl. Možná to vysvětluje, proč se tolik lidí všech věkových skupin po celé zemi stále snaží dostat ježka z klece. Ačkoli dnes touhou snad není tolik objevit tajemství, aby postavil létající kolo, ale nakonec zastavit pandemii.

The Metagrobologist An interview with Radek Micopulos

15.8.2019

 

Rozsáhlý rozhovor o 22 stranách poskytl výrobce Ježků v kleci Radek Micopulos (v rámci produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES) v mezinárodním magazínu o hlavolamech - The Metagrobologist (č.6). Magazín je k dispozici v tištěné podobě a objednat ho lze zde. Nutno podotknout, že se jedná o velké zviditelnění našeho Ježka v zahraničí.

 

ČILICHILI Spousta ježků ve spoustě klecí

13.1.2019

 

Radek Micopulos sbírá ježky v kleci a navíc je sám vyrábí. Proč? Hezký článek naleznete v tištěném časopisu ČILICHILI 1/2019 nebo v elektronické verzi. Popřípadě lze článek vidět i po dvojím přiblížení níže. .  aa
Zdroj: http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/pan-jezek-v-kleci-sbirani-hlavolamu-prerostlo-ve-foglarovo-muzeum-20170725.ht

 

 

Krkonošský deník Pan Ježek v kleci

25.7.2017

 

Když se Radek Micopulos z Bílé Třemešné začal před dvanácti lety aktivně zajímat o ježka v kleci, těžko mohl tušit, jakou závislost si vytvoří. Po letech luštění, tvoření internetové stránky a sbírání informací i různých druhů hlavolamů je začal sám vyrábět. V poslední době se také podílí na vzniku muzea Jaroslava Foglara. Hezký článek z Krkonošského deníku je níže nebo v elektronické verzi. Článek vyšel rovněž v Náchodském a Jičínském deníku. .  aa
Zdroj: http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/pan-jezek-v-kleci-sbirani-hlavolamu-prerostlo-ve-foglarovo-muzeum-20170725.h

 

Rozhovor: Český rozhlas

28.2.2017

 

Živě vysílaný pořad Kontakt na Českém rozhlasu bylo možné poslouchat ve všech rádiích Vašeho kraje 24.2. od 20:04h. Host: Radek Micopulos, výrobce a sběratel hlavolamů. Moderuje Pavel Kudrna. Délka pořadu: 56 minut. Jeho záznam si můžete poslechnout zde.

 

 
Recenze webu Allard na Ježky ORIGINAL, GEN, AXIS a SPIKEROLLER

28.1.2017

 

Pro zajímavost Vám přinášíme do češtiny přeloženou recenzi Ježků v kleci ORIGINAL, GEN, AXIS a SPIKEROLLER (Ježival). Originál  v anglickém jazyce naleznete zde: http://allardspuzzlingtimes.blogspot.cz/2016/07/hedgehogs.html

 

Pozor u článků mohou být spoilery k řešení hlavolamů!

 

JEŽCI! Několik z mých přátel mluvilo o internetovém obchodě Radka Micopulose a tak jsem si naplánoval, že tam taky objednám. Před několika týdny, Oli, jeden z mých přátel donesl několik příkladů Radkovi práce a já jsem před několika dny také konečně objednal - vypadají opravdu dobře!

Radkova internetová stránka má několik zajímavých všeobecných informací o hlavolamu Ježek v kleci a pokud navíc mluvíte česky, má i skvělý internetový obchod - ale Google překladač Vám pomůže s porozuměním textu a zjistíte i cenu, ale když se pokusíte objednat, nebude to možné, formulář funguje pouze pro Českou republiku, ne mimo ni - což je trochu rána, pokud žijete v malé anglické vesnici - avšak stačil napsat krátký email Radkovi, představit se a vysvětlit co chci včetně postupu objednání, poté potvrzení objednávky a poskytnutí údajů pro PayPal - naneštěstí přesně ve chvíli kdy Radek odjížděl na dvoutýdenní dovolenou - ale po dvou týdnech, mi dorazil malý roztomilý balíček do mé vesnice. Obchod s ježky (nejedná se o reálný název obchodu, ale nemohu odolat mu takto neříkat, i kdyby to mělo pouze zatraktivnit tento hlavolam pro aktivisty za práva zvířat) má úžasné variace na téma tohoto hlavolamu - všechny z nich jsou skutečně lákavé a já jsem skončil pořízením si několika kousků z různorodé nabídky, a jsem opravdu rád, že jsem tak učinil - protože když říkám, že jsou to variace na téma - to je asi staví do příliš úzké kategorizace :-)

 

 

JEŽIVAL / TORPÉDO
První na řadě je dobře známý jako torpédový ježek ačkoli Radkův název Spikeroller je pravděpodobně výstižnější (často totiž nenajdete torpéda s ostny, jež trčí ven v podivných úhlech, že?) Jedná se o docela známý design, který byl vyroben mnoha jinými výrobci hlavolamů v průběhu let - hlavolam má standardní řešení, které vyžaduje určité pečlivé pozorování a nádhernou manipulaci ve třech dimenzích - velmi uspokojující věc!

 

 

ORIGINAL
Jak se dalo očekávat, Radkova stránka nabízí několik variací na klasický hlavolam kulička-s-ostny-v-kleci. Já si vybral efektivní hliníkovou verzi, která má zjevně klec tvořenou z jednoho kusu materiálu (velmi krásná práce) a kulička s ostny obsahuje i malé tajemství uvnitř. Tato verze obdobně vychází z pozorování a manipulace však navíc s malým přidaným překvapením, kdy po vyjmutí kuličky s ostny zjistíte, že ji lze rozšroubovat a skrývá v sobě plánek pro létající kolo. Proč? Nemám to nejmenší zdání, ale je to krásné potěšující překvapení a je to velmi krásně zhotovené. Jo a tato speciální verze se dodává v sametovém sáčku ukrytém v elegantní plechovce s logem. Krása !

 

 

GEN
Tak a tenhle je trochu odlišný. První nápovědou jsou spirálovitě zatočené tyčky klece - potom si všimnete zajímavého otvoru na jednom z konců (víček) klece a navíc je ten konec tvořen dvojitou vrstvou a ta vnitřní z vrstev v sobě má několik zvláštně rozložených otvorů. Jo a kulička má méně ostnů než byste čekali. Procházka v parku? Ne ne! Tento hlavolam vyžaduje promyšlení a plánování několika opatrných tahů než jste odměněni kuličkou v jedné ruce a klecí v té druhé. Jedná se o krásné pořadí promyšlených tahů!

 

 

AXIS
Pokud byl GEN trochu odlišný, tento je úplně z jiné planety. Nejen že je klec váhově o mnoho těžší, ale navíc má na každém konci zabudované otočné ložisko, což tomu dodává brilantní průmyslový vzhled a dojem ... a zároveň navíc věci k hraní. Vyřešení tohoto hlavolamu mi trvalo jednoduše nejdéle. Strávil jsem nějaký čas pohráváním si se všemi obvyklými rysy hlavolamu a i když jsem si to užil, nikam jsem se nedostal :) Kulička je očividně příliš široká na to, aby prošla skrz tyčky klece a ostny jsou příliš dlouhé aby umožnily průchod klecí či otvorem v ložiskách. Rozhodl bych se, že je to neřešitelné nebýt té Oliho fotky klece a ježka vyndaného na jejím vršku. Mé rozhodnutí že hlavolam je neřešitelný mne dovedlo k představě toho jak by ho asi šlo vyřešit ... a voala! Naprosto hlavolam pro hlavolamisty!

Dodatek: Létající kolo?? - Díky Brettu Rothsteinovi - ukázal na mě IPP28 Sounvenir knihu, kde Petr Hájek vysvětluje všechno! Tyto ježčí hlavolamy mají svou předlohu v dětském časopise ("Mladý hlasatel "), kde skupina mladíků ("Rychlé šípy") řeší různé záhady a zločiny - jedna epizoda jejich cesty je za přísně tajným vynálezem létajícího kola, které bylo důmyslně skryté uvnitř hlavolamu Ježek v kleci. To vše co Radek dělá je tedy ještě jasnější!

Recenze Ježka v kleci AXIS z Puzzlemad.co.uk

31.12.2016

 

Pro zajímavost Vám přinášíme do češtiny přeloženou recenzi hlavolamu Ježek v kleci AXIS. Originál  v anglickém jazyce naleznete zde: http://www.puzzlemad.co.uk/2016/07/a-cheat-im-sorry.html

Zařazeno do sekce články / Články o nás.

 

Ježek v kleci AXIS - Podváděl jsem, omlouvám se :) Musím se přiznat, že jsem udělal něco strašného... Byl jsem podvodník a doufám, že mi můžete odpustit :). Před několika měsíci jsem získal pár naprosto krásně vyrobených ježků v kleci z kolekce RADEMIC PUZZLES z České republiky a naprosto miluji jejich vzhled a kvalitu. Oli o nich absolutně básnil na Facebooku a Allard přidal i nějaké recenze. Verzi Gen jsem vyřešil docela rychle a velice mě bavil proces vyjímání a o svých dojmech jsem i napsal.

Hlavolam AXIS má rozměry 50 x 75 mm a váží 340g. Klec je nádherná, vyrobená z kartáčované ušlechtilé oceli a zajisté tím dodává hlavolamu i pocit robustnosti - pokud Vám to spadne na podlahu v kuchyni máte jasný problém s Vaší ženou :). Ježek má 6 ostnů různých délek, kdy každý osten je v 90º sklonu k ostatním ostnům a sám ježek je povrchově upraven ze zářivě červeného eloxovaného hliníku. Je opravdu krásný a za skvělou cenu.

 

 

Při pohledu na fotky hlavolamu se naskytne zjevná myšlenka, že funguje stejně jako ostatní Ježci v kleci a ježek by měl být vytočen ven skrz mříže klece, ale rychle si všimnete, že je to nemožné - tohle není běžný ježek v kleci.

Hlavolam Axis je v báječném provedení s horními a spodními ložisky obklopenými dvojitou řadou kuliček, což jim umožňuje rotovat v ose a zároveň se vyklápět a překlápět. To vede k další myšlence, že ježka je nutné otáčet a překlápět a dostat ho ven přes horní či spodní ložisko. Toto je ve své podstatě podobný princip jako u jiných hlavolamů až na vyjímání ježka spodem či vrchem a ne přes tyčky klece. Zkoušel jsem to snad věky a nikam jsem se nedostal. Nejsem opravdu moc chytrý!

 

nesprávné řešení / správné řešení

 

Na webových stránkách se uvádí, že se jedná o "překvapivé řešení" a oba Oli a Allard byli potěšeni s tím, jak to funguje, takže mi zjevně něco důležitého uniká. Samozřejmě, pokud obvyklý postup u hlavolamu nefunguje pak budete muset vyzkoušet něco neobvyklého a já vyzkoušel mnoho takových neobvyklých postupů a nikam jsem se nedostal. Na chvíli jsem ho musel odložit a soustředil jsem se na jiné věci, ale Oliho slova na mě stále dotírala... tak jsem zkusil další neobvyklou věc, či postup a to bylo ono! Vyřešil jsem hlavolam.

Ano, po tom co jsem vyklopil jedno z ložisek, bylo docela jednoduché vyndat z něho pár kuliček na každé straně a poté vyndat vnitřní kruh a ježek už vypadl sám! Ale neee. Zatímco ostatní, kteří tohoto ježka vyřešili byli z principu naprosto nadšení, já měl pocit spíše zklamání, jako bych podváděl! Po kontaktování Oliho o radu mi řekl, že moje metoda je úplně špatně a měl bych se zaměřit na alternativní způsob řešení, který může být zapeklitý. Ve čtvrtek jsem to zkusil znovu a zaměřil jsem se na jiné aspekty hlavolamu, šlo to ztuha, ale náhle jsem na to přišel, aha! jupíí! Postup je naprosto krásně a jedinečně realizovaný, stojí určitě za koupi a s Radkem se krásně komunikuje přes email.

Recenze Ježka v kleci GEN z Puzzlemad.co.uk

27.12.2016

 

Pro zajímavost Vám přinášíme do češtiny přeloženou recenzi hlavolamu Ježek v kleci GEN. Originál  v anglickém jazyce naleznete zde: http://www.puzzlemad.co.uk/2016/06/a-prickly-subject.html

 

Nedávno se na facebooku objevily obrázky hlavolamů od Radka Micopulose z produkce RADEMIC PUZZLES - byly krásně vyrobeny v kovovém vzhledu a upoutaly moji pozornost. Poté co si jich Oli, (kamarád zabývající se hlavolamy) také pár pořídil a pořád o nich básnil, musel jsem napsat rychlý email Radkovi a objednat si je také.

Dva hlavolamy na webových stránkách se mi zalíbily už jen proto, že nešlo o klasické ježky v kleci, kde musí být ježek vyndán z klece mezi tyčkami. První, který jsem vyzkoušel byl GEN: Gen je vyroben z eloxovaného hliníku a váží 90g. V průměru má 49mm a vysoký je 75mm. Ježek má 6 ostnů různé délky a je hodnocen obtížností 3 z 5. Na své stránce ho Radek popisuje takto:

 

AXIS a GEN - prostě nádherně zpracovaní Ježci očividně odlišní od standardního designu

 

Hlavolam, který by se dal také nazvat Ježkem v kleci nové generace, využívá naprosto nový a jedinečný způsob řešení. Má v sobě zakomponován nový princip, který zahrnuje cca 10 správných tahů. Úkolem je ježka vyndat jedním z víček klece a to pouze otvorem ve tvaru klíčové dírky! Nevěříte, že to jde? Vyzkoušejte si to! Je překvapivě snadnější dostat ježka z klece ven, než dovnitř. Ježek má střední obtížnost, ale i po vyřešení se budete k jeho hravému způsobu vyjmutí rádi vracet. Hlavolam v sobě nese design inspirovaný lidským genem!

Popis je správný - řešení je v porovnání s tím co znám velmi nové. Hlavolam není až tak složitý, ale každopádně je velmi zábavný. Balíček dorazil a s cinkotem jsem obdržel hlavolamy na kterém jsem civěl hned po otevření. Pár minut to zabere než si člověk uvědomí jak mechanismus vlastně funguje a i přes to není samotné vyjmutí automatické. Existuje poměrně málo možných variant pro správné pořadí tahů a většina z nich končí v slepé uličce. Naleznutí správného pořadí tahů je jen záležitostí zkoumání a narazíte na odpověď, tedy řešení. Asi po 15 minutách jsem měl hlavolam na dva kousky: Vrácení ježka zpět by mělo být pouze zopakování procesu obráceně, až na to, že jsem si neuměl představit která část byla vyjmuta první a která jako poslední, takže jsem nemohl přijít na to, jak ježka zastrčit zase zpět.

 

 

Chvíli jsem s ježkem otáčel tam a sem a najednou se mi to povedlo - Opravdu jsem musel vyzkoušet několik variant a ani teď nejsem schopen říci zda existuje pouze jeden způsob řešení nebo ne. Trvalo mi asi 7 nebo 8 pokusů přesně určit kterým ostnem začít a posunout se směrem ke správnému řešení a stále nejsem schopen říci zda existuje jediné řešení! Je to skvělá zábava a pěkná věc pro zkrácení dlouhé chvíle - nemůžu se dočkat až budu moci luštit i ostatní. Jedná se o velmi kvalitní hlavolamy za rozumnou cenu - měli byste napsat Radkovi email a některé si koupit - skvěle se s ním jedná a ceny jsou rozumné.

Týdeník DOTYK: Ježek v kleci Made in USA

17.4.2016

 

Článek z tabletového týdeníku Dotyk naleznete zde. Radek Micopulos pro tento článek k historii Ježka odpovídal na pár otázek, jejichž úplné odpovědi naleznete níže.

 

 

Původní ježek v kleci patentovaný v Americe byl dle vašich informací trochu jiný než dnes známá verze - v čem konkrétně se lišil?
Ano, původní Ježek, jehož amerického předchůdce z roku 1886 jsem nedávno dopátral, je od dnešního modelu poměrně odlišný. Největším rozdílem je jeho velikost, která je podstatně menší, měří pouhých 2,2 cm v průměru a na výšku 4,1 cm. Této velikosti odpovídá i jeho dobový název "Jádro ve skořápce", pokud si i tvarově představíte vlašský ořech, tak je to celkem přesná podoba. Uvnitř je namísto ostnaté koule s dvanácti trny, hvězdice se šesti ostny. Tu lze jedním z tvarovaných otvorů velmi chytře dostat ven.

Čím si vysvětlujete, že je tento hlavolam tak populární převážně v Česku, ačkoli jeho tvůrcem byl zřejmě Američan? Může za to Foglar a Rychlé šípy?
Největší zásluhu na popularizaci tohoto hlavolamu má nepochybně pan Foglar a jeho skvělé romány s Rychlými šípy. K ježkovi přidal možnost rozšroubovatelné kuličky uvnitř a skrytého plánu létajícího kola. Tím tomuto předmětu dodal tak silné tajemné kouzlo, že po ježkovi toužily celé generace čtenářů. V Česku je to rozhodně fenomén, který v takovém měřítku (jeden typ hlavolamu známý v jedné zemi) nemá ve světě obdoby.

Vás dnes výroba a prodej hlavolamů živí, nebo máte ještě nějaké jiné zaměstnání?
Tvorba hlavolamů byl koníček, kterým převážně i zůstal. Je to pro mě poslání a vedlejší příjem při mém zaměstnání, kterým je roky technická práce ve strojírenství. Vystudoval jsem podobně jako Tleskač obor nástrojař a poté maturitní obor podnikání, takže jsem, myslím si, své zkušenosti celkem dobře zúročil.

Jak se v čase mění zájem o ježka v kleci? Když srovnáte třeba rok 2013 a 2016? Nebo pozorujete nějaký nárůst/pokles zájmu vždy v průběhu roku?
Ježek v kleci je převážně sezónní záležitost v předvánočním období. V poslední letech však pozoruji, že zájem neklesá i během roku, kdy lidé pořizují tento nostalgický dárek pro své blízké. Dnes se navíc Ježek vyrábí z celkem luxusních materiálů jako jsou nerez či mosaz. Je to proto i krásný dekorativní předmět vysoké hodnoty, která je vzhledem k malým sériím, dlouhodobě trvalá.

Hádám správně, že mezi modely je největší zájem o klasickou verzi ježka v kleci?
Klasická verze je opravdu nejžádanější. V roce 2013 jsem vyrobil prvního skutečně nejvěrohodnějšího Ježka s celistvou klecí, šroubovací kuličkou a kuželovitými ostny. Kreslíř Rychlých šípů pan Milan Teslevič pak ztrvárnil plánek létajícího kola o velikosti formátu A5 složený uvnitř kuličky. Oblíbené jsou však i odnože Ježka jako např. můj vynález z roku 2012 - Ježek v kleci GEN s inovativním principem či málo známý Ježival v kleci z roku 1966. Vymýšlím stále další modely s novými principy a moderním designem.

A poslední otázka se týká speciálního ježka k finále Fed Cupu - ve kterém to bylo roce a kolik kusů jste vyráběl?
Tyto Ježky jsem vyráběl pro úspěšné finále Petry Kvitové a Lucie Šafářové v roce 2014. Vyrobeno bylo celkem 12 kusů se svítivě žlutou kuličkou, z toho 6 kusů s bílou klecí a 6 ks s lesklou klecí a laserový potiskem. Zajímavostí také je, že podobní ježci putovali i na vítězné finále Davis Cup 2013, kdy si Radek Štepánek a Tomáš Berdych odvezli vítězné medaile. Takové modifikace ježků k příležitostem mě velmi baví a dělají mi hned po návrzích nových modelů největší radost.

Český rozhlas Plus: 120 let Ježka v kleci

7.4.2016

 

Co má za sebou po 120 letech hlavolam Ježek v kleci? A jak se jeho původní podobou nechal inspirovat autor Rychlých šípů a Záhady hlavolamu Jaroslav Foglar? Otázka pro Radka Micopulose, šéfredaktora webové stránky jezcivkleci.cz ve vysílání rádia Českého rozhlasu Plus v pořadu Den v 60 minutách - zhruba v polovině záznamu od 21.00 zde. Níže je úplný přepis rozhovoru.

 
 

Bojovali o něj ve Stínadlech Vontové s "mažňákovci". A získat se ho snažily i Rychlé šípy, protože ukrýval plánek létajícího kola Jana Tleskače. V jednom z nejznámějších děl Jaroslava Foglara - Záhadě hlavolamu. Tu záhadu skrýval "ježek v kleci". Jako hlavolam se ale neobjevil až s Foglarovým románem - ale dávno před ním si ho nechal patentovat Američan Clarence Worall. Dnes je tomu právě 120 let. A naše pozvání přijal jeden z předních znalců tohoto hlavolamu, Radek Micopulos - šéfredaktor webové stránky "ježcivkleci.cz".


Můžete, prosím, v kostce připomenout, jak pan Worrall došel k tomu patentu - a jakou podobu měl jeho hlavolam?
Pan Worrall ve svém patentu popisuje trochu odlišnou podobu nám známého hlavolamu. Klec s vrchní a spodní čtvercovou podstavou se čtyřmi nosnými tyčkami a ostnatou koulí se třinácti ostny. Jak pan Worrall k hlavolamu došel je jasné již z popisu u hlavolamu, kde je uvedeno že "vymyslel nové a užitečné zdokonalení hlavolamů" . Tudíž vylepšení předchůdců. Hlavolam jako takový tedy nevymyslel, protože s největší pravděpodobností obměnil hlavolam, který se objevil již kolem roku 1886. Tím je takzvané Jádro ve skořápce, které je i knižní předloze nejvíce podobné.


Měnil se nějak výrazněji v dalších letech "Ježek v kleci" - a měl komerční úspěch?
Ježek byl u nás poprvé vyroben v roce 1941, ale nebyl skutečnému originálu z románu příliš podobný. První Ježek věrný své předloze se objevil v padesátých letech a byl vyráběn dle plánů pana Františka Ulče z roku 1948, který je i skutečným tvůrcem jeho technického ztvárnění. Po Ježkovi byla opravdu poptávka, která mnohanásobně předčila nabídku.


Co víme o tom, proč a do jaké míry se tím původním "Ježkem v kleci" inspiroval Jaroslav Foglar - pro svůj příběh Rychlých šípů, Záhadu hlavolamu?
Pan Foglar nás s hlavolamem poprvé seznámil v prvním příběhu Rychlých šípů v roce 1940. Zde byla i první známá ilustrace Ježka v kleci v tzv. "válcové" podobě. Není známo, jak přesně pan Foglar na Ježka narazil, ale nejpravděpodobnější je to, že se někde setkal s Ježkem z roku 1886 i s patentem z roku 1896. Sloučením těchto dvou modelů pak přesně vznikl nám dnes známý Ježek do něhož pan Foglar ještě přidal tajemství v podobě plánu ukrytého uvnitř šroubovací kuličky.


Jak se pak tenhle hlavolam uchytil u nás? Nejdříve ve skautských klubech - nebo klubech Mladého hlasatele. A i v dalších desetiletích?
Ježek u nás přetrvával i v obdobích, kdy nebyl samotný skaut tolerován. Byl to symbol, který byl příležitostně vyráběn a v sedmdesátých letech již začal jeho velký návrat. Bylo to hlavně způsobeno uvedením seriálu v televizi a také tím, že se hned po pár kovových Ježcích začalo s masivní produkcí barevných plastových Ježků v kleci. Až v devadesátých letech se opět vrací kovový Ježek spolu s filmem Záhada hlavolamu.


A co dnes? Už je to spíš historická relikvie - nebo se zdejší fanoušci pořád snaží dostávat "Ježka" z klece, pořádají soutěže apod?
Ježek je stále v povědomí i přesto, že se vzdálil do ústraní. Od roku 2000 se třináct let pořádalo mistrovství ve vyjímání ježka z klece a dodnes se pořádají i pravidelné výstavy, kde jsou k vidění nejrůznější novinky.


A objevují se pořád nové verze "Ježka v kleci", čím dál rafinovanější? Nebo se spíš držíte toho tradičního hlavolamu?
Ano, dnes je možné vybrat si z mnoha typů Ježka včetně jeho nejrůznějších modifikací. Tou poslední je můj vynález Ježek v kleci GEN, který se vyndává netradičně horním víčkem v kleci. Má navíc postup vyjmutí, který je přesně stanoven a je proti svému předchůdci mnohem promyšlenější. Věřím, že tím tento skvělý hlavolam stále udržím v povědomí a další generace se díky tomu budou zajímat o dobrodružství a přátelství, které nám tak utkvělo z díla pana Jaroslava Foglara.

Forbes: Příběh muže, který propadl záhadě ježka v kleci

10.3.2016

 

V prestižním časopisu Forbes vyšel 6.3.2016 článek o autorovi této stránky. Můžete v něm spatřit i první fotografii dlouho očekávaného modelu Axis (vpravo). Celý článek naleznete zde. Článek byl umístěn i na stránce Královédvorsko zde.

 
Rozhovor: Český rozhlas Hradec Králové

5.9.2015

 

V pondělí 7.9. od 8:35 do 8:50 bude na Českém rozhlasu Hradec Králové hostem Radek Micopulos - výrobce a sběratel hlavolamů Ježek v kleci. Téma: Jak to bylo se slavným hlavolamem Ježek v kleci? Je to český vynález? O tom a také o sbírce Ježků samotných uslyšíte na frekvenci 90,5 FM.

 

záznam zde:

EPOCHA č.15: Pravda o ježku z klece

8.7.2015

 

V jednom z nejčtenějších časopisů EPOCHA vyjde titulní článek o Ježku v kleci. Podílel se na něm Radek Micopulos, redaktor stránky JEŽCIVKLECI.cz a designér hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Jedná se o velké odhalení pravděpodobného původu Ježka v kleci, který nám zůstával více než 75 let utajen! Jeho historie sahá hlouběji než bylo známo. Článek se opírá o zcela nové informace zjištěné na začátku tohoto roku, jež nebyly dosud publikovány.

 

Více naleznete v 15. čísle tohoto časopisu, který vychází již 15. července! PDF verze ZDE

V časopisu se můžete zúčastnit i soutěže.

Podrobnější článek naleznete 15.7. i na naší stránce. Celý článek ZDE !

komentáře

Ježek v kleci? Je to stále výzva, přesvědčili se dospělí i děti

28.6.2014

 

Interaktivní výstava her a hlavolamů 18. - 21. června v Baťově institutu ve Zlíně přilákala do továrního areálu okolo 2000 návštěvníků! "Největší zájem vzbudili mezi návštěvníky zejména Ježci v kleci. Ukázku své rozsáhlé sbírky ježků v kleci měl na výstavě i známý sedmadvacetiletý sběratel Radek Micopulos, který nejen shromažďuje úlovky do sbírky, ale hlavolamy také navrhuje a vyrábí. V jeho sběratelské vitríně, byli k vidění ježci nejrůznějších velikostí a typů" - článek z týdeníku 5+2 naleznete ZDE.

 

Rozhovor v magazínu Trutnovinky

8.6.2014

 

Ve známém regionálním magazínu Trutnovinky vyšel článek, ve kterém sběratel a designér Ježka v kleci  Radek Micopulos popisuje svou velkou zálibu. Tisková verze je níže, online verzi naleznete ZDE.

 

zdroj: www.trutnovinky.cz

Rozhovor v týdeníku 5+2

13.3.2014

 

V jednom z nejčtenějších regionálních týdeníků 5+2 vyšel rozhovor, ve kterém Radek Micopulos odpovídá na celou řadu zajímavých otázek. Tištěná verze je ke stažení ZDE a ZDE. Online verze ZDE.

 

Host k tématu Ježek v kleci na TV NOVA

20.1.2014

 

Dne 23.1.2014 bude vysílat televize Nova pořad Snídaně s novou na téma Jaroslav Foglar (k 15. výročí úmrtí 23.1.1999). V pořadu by se měly objevit informace o spisovateli, Rychlých šípech a také o Ježku v kleci. Ve dvou vstupech (v 6.20 a 7.20) bude prezentovat hlavolam Ježek v kleci jeho znalec a designér, Radek Micopulos. K vidění bude celá řada Ježků v kleci a o některé z nich bude možné i soutěžit!

Ocenění ŽIVNOSTNÍK ROKU 2013!

14.9.2013

 

Hradec Králové, Nové Adalbertinum, středa 11. 9. 2013

 

Radek Micopulos, autor stránky JEŽCIVKLECI.cz a zakladatel produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES převzal prestižní cenu za druhé místo v soutěži ŽIVNOSTNÍK ROKU 2013 Královehradeckého kraje.

 

Do osmého ročníku se přihlásilo 5 525 uchazečů, což je nejvíce v historii soutěže. O živnostenský titul bojovalo v tomto kraji 259 podnikatelů. Cena Hospodářských novin GE Money Bank Živnostník roku 2013 je určena všem živnostníkům v České republice. Soutěž patří svým všeoborovým a regionálním zásahem k největším podnikatelským kláním v zemi. Zájemci o účast v soutěži Živnostník roku 2013 odpovídají na stručné otázky, které charakterizují jejich živnostenské podnikání. Dále popisují svůj podnikatelský příběh. Síla a hloubka podnikatelského příběhu pak rozhodují o postupu do jednotlivých krajských kol. Do krajského finále postupuje celkem 10 živnostníků z každého kraje. Finalisty krajského kola hodnotí odborná porota, která má 5 - 10 členů. Partnerem soutěží je firemní katalog Firmy.cz od společnosti Seznam.cz. Mediálními partnery soutěží jsou Česká televize, Český rozhlas 1 – Radiožurnál. Odborným garantem soutěží je Hospodářská komora ČR.

 

Prezentace Ježka GEN v TV Metropol

1.12.2012

 

Na dvanáctém ročníku Memoriálu Jana Tleskače ve vyjímání hlavolamu Ježek v kleci byl mimo jiné předveden i Hlavolam roku 2012. Radek Micopulos, výrobce a propagátor Ježků v kleci zde prezentoval svůj originální vlastní model GEN se šikmými otvory v kleci a s originálním vyjímáním ježka s pomocí horní stěny. Netradiční ježek letos zvítězil v anketě Hlavolam roku 2012.

 

 

Ježek v kleci GEN - Hlavolam roku 2012!

22.10.2012

 

Dne 17.10.2012 v Eden Aréně v Praze byla na tradiční akci Trend Event vyhlášena cena za Hlavolam roku 2012. Tato cena byla udílena poprvé. Cenou ve formě poháru byl oceněn nový hlavolam Ježek v kleci GEN a převzal ji osobně pan Radek Micopulos, vynálezce tohoto hlavolamu. Více informací zde.

 

Rozhovor na rádiu ČRo Wave - Český rozhlas

7.7.2011

 

Přinášíme Vám rozhovor, který proběhl v živém vysílání rádia Wave - Český rozhlas dne 30.6.2011. Účastnil se ho šéfredaktor této stránky a chtěl by tímto poděkovat za spolupráci redaktorovi Petrovi Duškovi! Že ježka v kleci nevymyslel Jaroslav Foglar, to už dnes ví kdekdo. Ale čím se český spisovatel při tvorbě své verze hlavolamu inspiroval, to ani dnes najisto neví nikdo. Český původ ježka v kleci tak zůstává skutečnou záhadou hlavolamu a to je skvělý námět na pořad Zpoždění. Díl se tedy věnuje hlavolamu Ježek v kleci, Jaroslavu Foglarovi, Janu Tleskači se Slavomilem Janovem a Martinem Rosolem z Akademie Jaroslava Foglara a autorem projektu JEŽCIVKLECI.cz Radkem Micopulosem.

 

Záznam pořadu je ZDE

(Poznámka: na přípravu k tématu jsem bohužel neměl vzhledem k mé současné pracovní vytíženosti mnoho času, ale doufám, že to není na rozhovoru příliš znát :-) RM

 

 

 

 

 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.