Tajemný Ulčův Ježek v kleci

 1.10.2009 / 27.2.2011, autor článku: Radek Micopulos

 

První Ježek věrný své předloze se objevil v padesátých letech a byl vyráběn dle plánů pana Františka Ulče z roku 1948, který je i skutečným tvůrcem jeho technického ztvárnění. Ježka v  kleci, kterého v tomto roce vyrobil obestírá už od začátku spousta nepřesností.

   

Tou nejzásadnější je jeho samotná podoba, protože až dosud byla v tisku a knihách uveřejňována nesprávná fotografie tohoto Ježka v kleci. Jednou z publikací s mylně uveřejněnou fotografií byl článek ve Zpravodaji SPJF č.4 z roku 1991 a poté v katalogu Foglarovské odznaky od Ivana Vápenky z roku 1994. V obou je fotografie Foglarova Ježka v kleci, kterého, jak sám pan Ulč potvrdil, nikdy nevyrobil ani ho panu Foglarovi nedaroval. Nedaroval mu ani žádný jiný hlavolam, jak bylo často mylně uváděno.

 

 

Ježek v kleci, kterého v roce 1948 vyrobil František Ulč

 

Následuje citace z dopisu pana Ulče komentující publikaci pana Vápenky: "ta informace na str. 57 nahoře je naprosto mylná a nepřesná. Ježka se 14ti ostny jsem nikdy nevyrobil. U hvězdice jsem se držel originálu dřevěného z Mladého hlasatele. Ani na jedné reprodukci není ten můj kovový. To už vyplývá z toho plánku na str. 72 - 73. Snad nejvíce se mu podobá Ježek na str. 60, ale chybí větší zaoblení víček. Srdečně zdraví František Ulč."

 

 

Dopis z korespondence pana Vladimíra Chmelaře a Františka Ulče

 

Skutečný hlavolam, který pan Ulč vyrobil nemá totiž 14 špičatých ale 12 tupých ostnů. Ulčův originál je z oceli, která je pochromovaná. Má průměr 4,8 cm a výšku 7,3 cm. Kulička není rozšroubovatelná. Pro výrobu celého hlavolamu pan Ulč vytvořil technický výkres s popisem,  který přesně odpovídá původnímu výrobku.

 

 

kresba dr. Fischera kterou se František Ulč při výrobě ježka inspiroval

 

Pan Ulč svůj hlavolam vyrobil v roce 1948, tehdy jako učeň ve Škodovce Mladá Boleslav spolu s kamarádem V. Veselým. Jako podklad pro výrobu použil kresby dr. Fischera z románu a pro hvězdici dřevěný hlasatelský hlavolam z roku 1941, který vyráběla firma pana Ladislava Veselého z Roudnice nad Labem. Dále slovy F. Ulče: "Když jsme spolu s kamarádem Ježka v kleci dělali, byli jsme učňové mladoboleslavské automobilky. Pracovali jsme pochopitelně na hlavolamu po pracovní době a náš tehdejší mistr byl dokonce moc rád, že si troufáme na takovou věc, u které se musí měřit, vrtat, pilovat a hlavně myslet! Jen pro úplnost: jako podkladů jsme použili kresby dr. Fischera z románu a pro hvězdici dřevěný hlasatelský hlavolam.

 

 

pan František Ulč

 

Podrobný plánek jsem před mnoha lety poskytl redakci Junáka, ale netušil jsem, že bude zneužit různými podnikavci, kteří zahájili sériovou výrobu Ježka v kleci a ani neuznali za vhodné dát mi o tom alespoň vědět, či jeden kus poslat na ukázku. Když jsem si chtěl dát výrobu hlavolamu totiž patentovat, byl jeho duchovní otec J. Foglar v nemilosti našich úřadů i některých představitelů a proto vše, co souviselo s ním, nešlo prosadit." (Zdroj: Zpravodaj SPJF - č. 4 1991)

 

 

František Ulč se svou manželkou, červen 2010. Fotografie: Luboš Trkovský

 

Dne 19. října 2010 nás pan František Ulč bohužel opustil.  Narodil se 23. 4. 1933 a zemřel ve věku 77 let v Mladé Boleslavi. Byl známý i jako kreslíř  kartiček s foglarovskými motivy, tzv. ulčovkami a jako nadšený sběratel a propagátor foglarovského světa. Bobr jak se mu přezdívalo, byl členem Sdružení přátel Jaroslava Foglara a pražské pobočky Skauta. Navždy bude ale známý hlavně jako konstruktér legendárního hlavolamu Ježek v kleci za což mu děkujeme a budeme na něj (nejen díky tomu) věčně vzpomínat.

 
diskuse a komentáře

© Copyright RM

 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.