Záhada Roudnického Ježka v kleci

 19.4.2009, autor článku: Radek Micopulos

 

Tento článek by měl objasnit legendu o hlavolamu, o němž se tvrdí, že je nejstarším Ježkem v kleci vyrobeným na území Čech.

Jde o tzv. Roudnického Ježka v kleci, který byl na výstavě v KD Vltavská v Praze v roce 2006. Jak uvádí tehdejší novinka na www.bohousek.cz, jedná se o prokazatelně prvního Ježka v kleci vyrobeného na území Čech kolem roku 1935. Následuje zmíněný článek ze stránky www.bohousek.cz:

 

 

Roudnický Ježek v kleci

 

"Prokazatelně první ježek v kleci vyrobený na území Čech - výstavní premiéra. 11.9.2006 Výstavní premiéru na tradiční výstavě Hry a hlavolamy v KD Vltavská v Praze 7 (14. - 17. 9. 2006; podrobnosti o výstavě přineseme) bude mít, nyní již prokazatelně první ježek v kleci, vyrobený na území Čech. Vyroben byl v první polovině třicátých let v továrně na hračky Ladislava Veselého z Roudnice nad Labem. V té době Jaroslav Foglar knihu Záhada hlavolamu ještě nosil v hlavě. Je to tzv. roudnický ježek a shlédnout jej budete moci u stolku pana Jiřího Mládka - historika a sběratele polytechnických stavebnic - v neděli 17. 9. na výstavě."

 

 

obálka prvního knižního vydání Záhady hlavolamu

 

Je to ovšem pravdivá informace? Shromáždil jsem množství nejrůznějších faktů a názorů, které tuto myšlenku vyvrací. Věřím, že právě tento článek konečně rozvíří diskusi o spojitosti Jaroslava Foglara a tohoto hlavolamu ve třicátých letech.

 

 

výřez z obálky vydání Mladého Hlasatele, kde se poprvé objevil Ježek v kleci - kresba pana Fischera

 

Nyní již k panu Ladislavu Veselému. Mimo to, že vyráběl ve své továrně hračky a slavnou stavebnici Merkur, tak navrhoval i nejrůznější hlavolamy. Jejich prototypy si nechával zhotovovat v nástrojárně firmy Bächer. Tam pracoval i nástrojař pan Karel Veselý (pouze jmenovec) a kolegové pan Žižka, Hartman a Badyňák. V polovině třicátých let údajně vyrobili na zakázku pana Ladislava Veselého podle jím dodaného dřevěného ježka (s největší pravděpodobností prototypu), ježka kovového, který se pak v hračkárně krátkou dobu vyráběl. Malý zájem prvorepublikového trhu jeho výrobu totiž brzo ukončil.

 

 

Ulčův Ježek v kleci z roku 1948, stejný Ježek se dá vyrobit i podle jeho výkresové dokumentace

 

Dá se spekulovat o tom, zda tato výroba Ježka v kleci už v té době zaujala i Jaroslava Foglara a nebo zda se tento hlavolam objevil až později. Konkrétně v roce 1941, kdy se začal vyrábět první známý (dřevěný) sériově vyráběný Ježek na území Čech. Není totiž jisté zda se tzv. Roudnický Ježek v kleci z roku 1935 vyráběl skutečně sériově. Chybí důkazy, které by to dokazovaly, až na jeden exemplář, který vlastní pan Mládek. Zásadním faktem je to, že původ tohoto hlavolamu není z roku 1935! Pan Karel Veselý ho totiž vyrobil až v roce 1968 svému synovi v nástrojárně roudnické továrny ROSS (bývalé firmy Bächer)! Mělo se jednat o repliku ježka, tak, jak ho pamatoval z té doby! Tedy z roku 1935. Tento ježek byl synem, Janem Veselým, darován autoru Jaroslavu Foglarovi. Tedy až v roce 1968. Později jej získal jeho současný majitel pan Jiří Mládek. Není ale nijak podložen fakt, že pan Karel Veselý vyráběl tento hlavolam podle toho, jak jej pamatoval z roku 1935. Mohl jej totiž vyrobit i podle plánků pana Ulče, které byly už v roce 1968 uveřejněné. Výroba údajně prvního hlavolamu Ježek v kleci z roku 1935 nebyla obnovena a žádné kusy z této výroby se nedochovaly, alespoň to není známo.

 

 

obálka vydání Mladého Hlasatele, kde se poprvé objevil Ježek v kleci - kresba pana Fischera

 

První románový příběh Rychlých šípů, Záhada hlavolamu, vyšel v časopisu Mladý hlasatel 30.8.1940. Obálku tohoto vydání tvořila ilustrace kreslíře Jana Fischera, kde byl jasně znázorněn trubkový tvar tohoto hlavolamu. Po velkém úspěchu a mnoha dopisech od čtenářů se rozhodl pan Foglar napsat také román. Prvního knižního vydání se Záhada Hlavolamu dočkala již v roce 1941 v nakladatelství Kobes. V roce 1941 u nás začala vyrábět právě firma pana Ladislava Veselého z Roudnice nad Labem dřevěnou napodobeninu románového ježka v kleci, která ale nebyla jeho předloze vůbec podobná. Jednalo se totiž o tyčkovou podobu tohoto hlavolamu. První trubkový design hlavolamu pak prokazatelně technicky zrealizoval pan František Ulč v roce 1948.

 

 

dřevěný Ježek v kleci vyráběný od roku 1941 firmou pana Ladislava Veselého

 

Co tedy říci závěrem? Pan Foglar znal hlavolam v jeho trubkové podobě jednoznačně už před rokem 1940. Je vyloučena možnost, že ho vymyslel právě on. Byl to totiž již mnohem dříve pan Clarence A.Worrall z USA, jak to dokazuje jeho patent ze 7.dubna 1896 a ještě předtím v roce 1886 Trilby. Trubkovou podobu zkonstruoval prokazatelně až pan František Ulč v roce 1948. Jaroslav Foglar se tedy dostal buď k údajnému hlavolamu z roku 1935 a nebo ho viděl někde jinde již před rokem 1940. Poté ho napadlo zakomponovat ho i do slavné Záhady hlavolamu, aniž by prozradil, kde se k tomuto hlavolamu dostal. Myslíme si, že právě toto tajemství je ale tou pravou záhadou, kvůli které máme tento hlavolam a jeho romány tak rádi.

 
diskuse a komentáře

© Copyright RM

 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.